Chovatelský zápisník

Valencia

nar. 1925, Wallenstein - Fieldmistress, Uncle Mac

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2010; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny Valencia byla tmavá hnědka s kvítkem a měla levou přední nohu a pravou zadní nohu ve spěnce skvrnitě bílou. Narodila se 6. dubna v roce 1925 v Napajedlích po otci Wallenstein z matky Fieldmistress, která byla importovaná z Anglie. Její míry: 164 - 175 - 187 - 19.5 cm. Jednalo se tedy o menší, masivní klisnu s hrubší, delší, masitější, mírně klabonosou hlavou s delšíma ušima, jinak velmi dobrého, korektního zevnějšku. Na dostihové dráze startovala celkem 41x a to ve Vídni, Budapešti a také jednou v Karlových Varech.

Jako dvouletá startovala 6x, jako tříletá 17x a jako čtyřletá 18x. Z toho získala 7 vítězství (opakovaně Stutenrennen, Preis von Wittmansdorf, Váci díj), 11 druhých míst a 2 třetí místa. Do chovu hřebčína M. Baltazziové byla zařazena v r. 1930, tedy před likvidací tohoto soukromného hřebčína. Později přešla do vlastnictví Ministerstva zemědělství československého státu, resp. Vlastnictví Státního plnokrevného hřebčína v Napajedlích. Prvních deset let v chovu byla vždy zapouštěna Simsonem a z toho vzešlo celkem 10 hříbat. Klisna uhynula v roce 1945 jako dvacetiletá.

Její rodina je činná do dnešních dnů a v každé generaci dá vynikajícího koně. Lze jen jmenovat celou řadu výborných koní: Valta, Valon, Válek, Vangol, Varin, Vata, Válka II, Valba, Valor, Vasal, Vax, Vardar, Vitamin, Vagram, Valeriána, Veronal, Valis, Valerius, Valdaj, Vera, Varian, Vajgar, Vlasta, Vagraj, Vlna, Visconsin, Versička, Vavřín, Vala, Vačka, Vacila, Vakacia, Valencio, Vronsky, Vadara, Vapeta, Vadeona a nakonec letošní klasička Vinnah. Koně z její rodiny dokáží vyhrávat ve dvou letech, být klasickými vítězi, ale také i získat Velkou pardubickou.

Výsledky Valencie v československém chovu

Úspěchy potomstva Valencie na dráze

Schéma rodiny Valencia

Větev Vinny

Vinny je krásný příklad toho, jak se reprezentantka rodiny, sama na dráze výborná, stane srdcovou záležitostí svých majitelů (stáj Orling), kteří si ji koupí do chovu a kterým jako majitelům-chovatelům udělala a ještě udělá mnoho radosti skrze své potomstvo.

Vinny se narodila v Tochovicích 9. února 1987 po importovaném plemeníku Rookery Hill a z matky Vinnie. Vinnie na dráze patřila mezi širší špičku ročníku a umístila se v několika jedničkových dostizích, nejvyšší GH však bylo 75kg. První čtyři hříbata na dráze neznamenala prakticky nic, než přišla Vinny a poté Vronsky. Posledním byl Vincent roku 1989. Vinnie byla utracena někdy v r. 1991, aniž by se dočkala úspěchů svých 2 nejlepších hříbat. Vronsky byl výborný steepler, který v roce 1997 vyhrál Velkou pardubickou s J. Váňou a pomstil tak svoji sestru Vinny, která o 2 roky dříve VP vlastně nešťastně prohrála. Vinny běhala na rovině pouze jako dvouletá a tříletá, ale brzy bylo jasné, že šampionka z ní nebude, neboť dosáhla nanejvýš na vítězství v IV. kat se známým Vl. Smolíkem v sedle. Poté byla přesměrována do překážkového provozu, kde po 1 startu v proutí už zbývajících 48 startech běhala jen překážky.

A dosáhla na nich skvělých výsledků. Asi nejznámějším bylo právě to nešťastné druhé místo ve Velké pardubické roku 1995, které vyhrál cizinec It´s A Snip (jehož moc dobrý osud pak nepotkal, když byl na stará kolena nabízen k „adopci“), kdy její jezdec Zdeno Koplík ji v podstatě část dostihu jezdil jen s jedním třmenem, včetně vyjíždění ve finále. Oba dva tehdy předvedli heroický výkon a porazili špičkové steeplery té doby, včetně 2 vítězů Velké pardubické (Rigoletto a Quirinius). Vinny na překážkách vyhrála řadu dostihů v Tochovicích, dobře si ji jistě pamatují i v Bratislavě, odkud si v 1 sezóně odvezla dvě vítězství v rozmezí 1měsíce. V Pardubicích sice nikdy nevyhrála, ale odvážela si odsud umístění z dobře obsazovaných překážek. Z dráhy musela odejít roku 1996 po zranění, když byla zadržena ve Velké pardubické svým prakticky stálým jezdcem Zdeno Koplíkem. Celková bilance této železné klisny byla: 56 startů - 15 vítězství - 30 umístění. Zisk 1 270 700,-.

Odcházela až jako devítiletá po náročné kariéře do chovu. Vinny byla umístěna do Cerekvic, kde ji dobře znali díky jejím útěkům, vpravdě kacířský byl ten, kdy vypila svěcenou vodu v kostele. Poté si ji koupili její současní majitelé, stáj Orling, u kterých byla až do svého konce v pokročilém věku. Stáj Orling od ní získali několik potomků a dnes již provozují její dcerky v chovu.

Výsledky Vinny v chovu

Úspěchy potomstva Vinny

Na dráze ze všech nejlepších byl jednoznačně Vernar. Skvělý steepler, který byl od začátku směřován na překážky. Na nich vydělal celkem 3 670 992,-, ale především dosáhl výborných výsledků zejména v Itálii, kde často běhal a vítězil. Bohužel ho v rozletu k nejvyšším metám zabrzdil pád v Gr. 1. steeplechae v Itálii, který se mu stal osudným. Tehdy byl teprve šestiletý a nabízí se otázka, co vše ještě mohl dokázat.

První hříbě Vinnyca byla malá a proto byla raději zařazena rovnou do chovu. V pořadí 4. hříbě Vinny Risk se nejlépe umístila druhá v III. kat., ale svůj význam ukázala až v chovu. Pátá Vinnushka absolvovala jen 2 starty a poslední hříbě, pravá sestra Vernara, Vinny´s Heart, která neběhala a byla zařazena do chovu.

Pokračovatelky

O největší úspěch rodiny se postarala hned první klisna Vinnyca, která dala Vinnah. Ta nečekaně v roce 2010 vyhrála Jarní cenu klisen a přinesla mnoho radosti nejen svým majitelům-chovatelům, ale i českému chovu, který již v té době byl ve velké depresi. Vinnyca kromě Vinnah dala ještě dvojkovou vítězku Vespehar. Vinny Risk, umístěná v III.kat., zatím měla na dráze pouze Vinny Rain (IV.kat.), ale další hříbata jsou již na cestě a jistě se bude na co těšit. Vinnushka bohužel uhynula březí po Scyris a nechala po sobě jednu kobylku. Bohužel uhynula i Vinny´s Heart.

Celkově v chovu zatím zůstávají dvě dcery: Vinnyca a Vinny Risk. Z vnuček jsou zařazené: Vinnyfy, Vinnah, a Vinny Pond, do budoucna lze očekávat další přírůstky.

Vypadá to, že o budoucnost větve Valencia - Vinny je více než postaráno a nezbývá než přát mnoho dalších úspěchů typu Vinnah či Vernar.

Rodina Valencia - odnož Vinny:

Zdroje: