Chovatelský zápisník

Rose Bernd (AUT)

nar. 1902, Gomba - Fair Rent, Wisdom

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2014; převzato z webu TB Diamond

Rudolf von Wiener Welten založil v Gombě tamní plnokrevný chov v roce 1889 a už o čtyři léta později mu vyhrál Gomba klasický dostih v Rakousku-Uhersku a roku 1899 jiný odchovanec Llubar získal v R-U modrou stuhu turfu. Kromě plnokrevníků ale také choval koně pro armádu a chladnokrevníky pro polní práce, takže kromě ušlechtilých plnokrevníků importoval i shirské koně. Působila tam řada plemeníků, ať už vlastních odchovanců či importů, dnes již dávno zapomenutých, jako Dictator, Gomba, Llubar, Celsius, Veles, Nemzeti, Javorník či Ramses. Později po zániku tohoto chovu tam roku 1949 byl znovuzaložen hřebčín, tedy státní plemenářský statek, jen místo již bylo známé jako Hubice. Tam pak působila řada hřebců jako Perun, Liberál, Pierot, Lotos, Brat, Árkász, Jasmín, Rubint či Detvan.

Gomba jako dvouletý vyhrál Graf Hugo Henckel Memorial (1600m) a Károlyi Memorial, o rok později zvítězil v rakouských Trial Stakes (1600m) a r. 1897 v Austria Preis (1300m) s váhou 62.5 kg. V pěti letech se po krátké pauze vrátil zpět na dráhu a zvítězil v Lady Patroneß Rennen a v Baden Baden získal Prince of Wales Stakes. Než byl vrácen do chovu, ještě získal druhé místo v Austria Preis roku 1899 za Mindegy.

Původ Gomby

Jeho otec Dictator (po Giles the First, kterého dnes známe hlavně skrze jeho syna Prince Gilest the First, který by byl jediným přemožitelem Kincsem v historii, kdyby jejich doběh nebyl uznán jako takzv. dead-heat) vyhrál Fürstenberg Memorial a v chovu působil právě v Gombě. Matka Young Tripaway (Kisbér öcscse - Tripaway, Young Melbourne) se narodila u chovatele barona Uechtrizte v Gestüt Polöske. Tamní chov pro nás (respektive pro napajedelský chov) byl dosti důležitý, neboť s ním je spojena řada později klíčových jmen v napajedelském chovu nebo původech. O tom ale jindy. Young Tripaway u svého chovatele byla zařazena do chovu jako čtyřletá a dala mu dvě kobylky po Ruperra a to Sybillu a Tritschtratsch. Poté byla prodána právě do hřebčína Gomba, kde dala klisničku Abassi (Pancake) a tři potomky po Dictator, z nichž nejlepším byl samozřejmě Gomba. Také pravá sestra Gomby Insel byla dobrá, ale až v chovu, kde dala zejména Lesbos (po Llubar), vítězku Graf Károlyi Memorial a Züchtpreis 1911. Ta zůstala přímo v Gombě jako chovná matka, ale pravá sestra Lesbos jménem Imme byla koupena Gestüt Egyed a polosestra Gänselhäufel stála v Rakousku u pana L. Urbana. Imme běhala pět let úspěšně v barvách pana Egyeda a poté u něj zařazena do chovu. Z rodiny Young Tripaway pocházel i její úspěšný vnuk Buffalo (po Falb), který byl v chovu mateřským otcem rakouského derby-vítěze a důležitého dostihu pro dvouleté v Maďarsku Szent László díj - Buvesz a rakouské Oaks vítězky Buszke, která také vyhrála v Maďarsku St. Leger i důležitý dostih pro tříleté klisny Gróf Széchenyi István Emlékverseny.

Potomstvo Gomby v dostizích:

Daleko nejlepším hříbětem byl v Gombě narozený San Gennaro, který běhal v barvách Gestüt Kleinhart na maďarských a rakouských dostihových drahách. Ze 20 startů získal 16 vítězství. Jako dvouletý vyhrál Preis vom Helenenthal, Graf Nikolaus Esterházy-Memorial a Austria Preis. Ve třech letech zvítězil v Trial Stakes, Königs-Preis, Derby, Elisabeth Preis, v maďarském St. Leger a Jockey Club-Preis. Jako čtyřletý dominoval v Batthyány Hunyády Preis, Stefans Preis a Königin Elisabeth Preis. V pěti letech vyhrál Viktor Mautner Erinnerungsrennen a Austria Preis pod mamutí váhou 66 kil.

Potomstvo Gomby v dalším chovu

Do chovu po něm byli zařazeni Celsius, Ikarus, Negus a San Gennaro. Ostatní se mi nepodařilo ověřeně zachytit. Z jeho dcer byl zařazen ještě Nemzeti. Celsius měl zajímavý vliv i u nás, byť zprostředkovaně a omezeně, neboť byl roku 1926 vyvezen do Jugoslávie. V Jugoslávii dal tamního derby-vítěze Bon Jour a byl mateřským otcem vítěze tamního Trial Stakes Vil Vester. Kariéra jeho potomstva ovšem byla samozřejmě velmi ovlivněna tamními předválečnými a válečnými událostmi. Nás ale zajímá vliv Celsiuse na zdejší prostředí. Dal totiž čsl. derby-vítězku z r. 1924 Cleopatru a Brutuse, skrze něj i vnuka Otello. Brutus byl druhý ve Velké pardubické roku 1927 a třetí roku 1928. A Otello? Otello jako dvanáctiletý s Latou Brandisovou startoval ve Velké pardubické roku 1947, ale ještě před startem se postaral o zdržení, když od startu utekl a po vynucené 15minutové pauze byl přiveden zpět k čekajícím koním. Po startu chvíli vedl, ale před Malým Taxisem byl zadržen. Otello byl využit v chovu koní Kinských a tak ho ve Velké pardubické reprezentovali jak Nurmi (s Latou Brandisovou roku 1946), tak i tmavý plavák Čingischán r. 1949 a 1950. Mimo to koněm Kinským byla i jeho dcerka Čajka (z Čigýry), která vyhrála roku 1953 Kladrubskou cenu konanou o dni Velké pardubické a určenou pro polokrevné koně. O deset let později to byla Čáka (Div - Čajka, Otello), která získala skalp téhož dostihu.

Čingischán v chovu koní Kinského byl představitelem páté generace hřebčí linie Gomby. V plnokrevném chovu se linie neudržela přes více jak čtyři generace, ale i tak je to v našem prostředí úctyhodný výkon, o to zajímavější je, že v teplokrevném chovu dosáhla osmi generací! Čingischán je o to poutavější, že jeho mateřským otcem byl plnokrevný Delibáb, představitel 4. generace hřebčí linie Matchbox. Pro chov koně Kinského byl ale důležitější César, který dal dva plemeníky Marin a Narcis, kteří tak představovali šestou generaci hřebčí linie Gomby. Linie skončila ve své sedmé generaci u syné plemeníka Marin a to Marin Suchý, Marin lipský a Marin lipský - 2. Ten posledně jmenovaný dal ještě dva plemeníky (osmá generace linie Gomby), ale ti už mnoho neznamenali.

Gomba a napajedelský chov (a celosvětový chov)

V hřebčíně Napajedla stály dvě jeho dcery a to Slečinka a Rose Bernd. Slečinka (z Icalu po Friar Lubin) v něm působila mezi léty 1921 až 1926, ale té se v napajedelském chovu nedařilo a tak byla z něj roku 1926 vyřazena. Měla dvě hříbata: San Sebastiano (Wool Winder) a Slávku (Wallenstein), ani jedno se nijak významně neuvedlo. Pravým opakem byla odchovankyně rytíře Wiener-Weltena Rose Bernd. Ta se narodila v Gombě z Fair Rent, která byla roku 1895 nakoupena v Anglii. Sama měla pravou sestru, které se ale nevedlo, nevyběhla, ani v chovu se jí nedařilo. Naštěstí Napajedla měla pravý produkt páru Gomba a Fair Rent a to Rose Bernd. Ta dala dobrou dvouletku Wilde Rose, kterou historie ochotně zapomněla, ale něco jiného byla jiná její dcera... Ta se totiž jmenovala Anna Sacher. Ta v napajedelském chovu se znamenitě osvědčila, když dala rakouského derby-vítěze First Star a maďarskou Oaks vítězku Sachertorte. Sachertorte v německém chovu znamenala neuvěřitelně moc, protože její dcerka po význačném Pazmán se jmenovala Osterfreude. A ta Osterfreude založila významnou rodinu na „O“, ze které vychází všichni ti skvělí koně, které známe i u nás. Od klasické vítězky Ordinate, nejlepší klisny Německa roku 1956 Ordinanz, derby-vítězů v Německu Ordos a Orofino až po znamenitého Oxalagu k české derby-vítězce Ohne Sorge... Rodina Osterfreude má ovšem kořínky po celém světě, tak nás nemůže překvapit, že třeba taková Calistegia francouzského chovu je také z rodiny Rose Bernd. Nu, i jeden ze širšího okruhu letošních derby-koní Ostkönig má kořeny v Napajedlích, byť je importovaný...

Je ironií osudu, že v Napajedlích teď stojí Olmaia (Sholokhov - Oxalana), která je právě též z rodiny Rose Bernd, ale tuto skutečnost si nikdo moc neuvědomuje. Že v Napajedlích stojí po tak dlouhé době od někdejší Rose Bernd zase klisna její krve a rodiny a hlavně krve slovenského odchovance Gomby, hlavní hrdiny našeho příběhu. Kruh se v případě Olmaii zase uzavírá, krev rodiny Rose Bernd se vrátila po dlouhé době zase do Napajedel.

Sachertorte ale nebyla jediná pokračovatelka Rose Bernd. Pro napajedelský chov byla ponechána klisna Reseda (Dagor - Rose Bernd, Gomba), která dala Careviče (Simson). Ten byl druhý v čsl. derby a klasickým vítězem, když získal naši Velkou jarní cenu a také prestižní Svatováclavskou cenu. Reseda byla roku 1937 vyřazena z chovu, ale její pokračovatelkou byla Sýrie (Simson). Ta je bábou trojnásobného vítěze Velké pardubické Koroka a taktéž skvělé Kostravy. Známým byl i Kyb (2., 4. a 5.m. ve Velké pardubické), který byl pravnukem Sýrie. Tato větev rodiny Rose Bernd dnes v plnokrevném chovu neexistuje.

Steffici (Percy - Theodora II, Gomba) byla vnučkou Gomby. V chovu dala československého derby-vítěze Oskara, nicméně její větev rodiny zanikla s klisnou Perleť (nar. 1962), která dala jen plnokrevného hřebečka a jinak byla využita v teplokrevném chovu a po plnokrevných hřebcích zůstávala jalová. Její polosestra Pena po Lotos v plnokrevném chovu využita nebyla (nejsou záznamy v PK).

Na závěr si sesumarizujeme fakta, která se týkají vlivu Gomby na náš turf. Jeho krev lze nalézt u klasických vítězů Carevič (Velká jarní cena), Cleopatra (Čsl. Derby; dcera hřebce Celsius po Gomba), Oskar (Čsl. Derby), Ohne Sorge (české derby), Korok (trojnásobný vítěz Velké pardubické) a nekonečné řady importů s vlivem rodiny někdejší napajedelské chovné klisny Rose Bernd, která se původně narodila v hřebčíně Gomba na Slovensku.

Gomba tak koluje v krvi našich plnokrevníků dodnes. Na někdejšího slovenského odchovance, který je dnes téměř úplně zapomenutý, toho nedokázal zrovna málo, že?

Schéma rodiny Rose Bernd

Zdroje: