Chovatelský zápisník

Moyle Lassie (IRE)

nar. 1927, Yutoi - Mademoiselle Mai, Oppressor

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2013; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny hnědka Moyle Lassie se narodila v roce 1927 v Irsku u Mr. J.J. Tobina. V letech 1929 až 1933 se objevovala na dostihových drahách v Irsku a projevila se jako ultravytrvalec, když sedm vítězství získala na tratích od 2800 až 3600m. Získala třeba The Wexford Handicap nebo The Murphy Memorial Cup. Poté byla zařazena do chovu u pana Parkinsona, kde také připouštěl Catalin, který byl otcem jejích prvních dvou hříbat. Catalin byl poté koupen čs. vládou do hřebčína Napajedla, poté připouštěl i v dalších místech a čs. chovu udělal velké služby, bohužel však i on se stal obětí zmatků a přechodu fronty před koncem války. Nevím jistě, zda v transportu s ním byla i Moyle Lassie a její malá dcerka, v každém případě se i ona objevila v Napajedlích. Tam zůstala do roku 1947, než byla utracena pro neplodnost.

K zaznamenání je fakt, že její pravá sestra Avondale dala vítězku Irish Oaks Avocu.

Výsledky Moyle Lassie v chovu:

Do roku 1937 působila v Irsku u J. Parkinsona; od r. 1938 Československo.

Pokračovatelka Lasička

5. dubna 1937 narozená tmavá hnědka Lasička doprovázela svoji matku do hřebčína Napajedla. Jako dvouletá nevyběhla, ve třech letech získala tři vítězství ve Welterhandicapech a 2x třetí místo a 2x čtvrté místo ze devíti startů, a vydělala si celkem 19 600,- protektorátních korun. Poté odešla do chovu v Napajedlích, kde roku 1954 nešťastně uhynula na vnitřní krvácení, zatímco byla březí po Pierot. Zajímavostí je, že její třetí hříbě, hnědka po Simson, bylo zabaveno Rumuny.

Výsledky Lasičky v chovu:

Úspěchy potomstva Lasičky:

Daleko nejslavnější hříbě byl Letec. Letec běhal celkem 12 let a 6x startoval ve Velké pardubické. V dostizích startoval velmi často, obvykle po týdnu, jednu sezónu zaznamenal i 20 startů. Reprezentoval nás i na prvním Mezinárodním mítinku roku 1949, kdy doběhl osmý ve Velké středoevropské ceně. Běhal i v dostizích první kategorie a získal řadu umístění. Jednalo se o zlého koně, který kopal, kousal a byl nebezpečný, nakonec bylo rozhodnuto o utracení. Protože se o tom dozvěděl major Dobeš, koně zachránil. Letci začala nová kariéra v Xaverově, kde ho připravili na překážkové dostihy, kde v roce 1956 získal trumf vůbec nejslavnější a to Velkou pardubickou. V roce 1952 byl ve VP třetí a roku 1954 čtvrtý. Letec měl skutečně obdivuhodnou kariéru, pro dostihy byl zrozen a na dostizích také roku 1958 ukončil svůj život, když si v Pardubicích v září zlomil nohu.

Současnost rodiny:

Dle dostupných informací rodina vymřela.

Zdroje: