Chovatelský zápisník

Cortegana (FR)

nar. 1956, Galcador - Canova, Caracalla

Autor: Eva Holubcová, publikováno 2011; převzato z webu TB Diamond

Zakladatelka této rodiny Cortegana se narodila r. 1956 v hřebčíně Jardy legendárního chovatele M. Boussace. Mohla se pyšnit výborným původem, neboť jejím otcem byl Galcador, vítěz angl. Derby a druhý z Poule d´Essai des Poulains za Tantieme. Matka Canova byla dcerou šampióna Caracalla, který získal Prix de l´Arc de Triomphe a pocházela z výborné rodiny. Čest jí dělala i na dráze, neboť se umístila třetí v Prix Vermeille, dále byla druhá v Prix de la Nonette et du Pin a Prix de Amians. Bohužel uhynula po porodu Cortegany, která byla jejím druhým hříbětem. Bába Daova jako dvouletá patřila ke špičce ročníku, když zvítězila v Prix de la Salamandre, dále v Prix de Sablonville. Posléze byla druhá v Prix d´Astarte a třetí v Prix de Malleret. V chovu dala Alcaraza (3.m. Grand Prix de Paris, vítěz Prix d´Automne, Prix Foud), Nichols a Alaric (plemeník v Holandsku), dcery Agala i Alcora byly vyvezeny do Japonska. Lépe se vedlo Alcoře, která tam dala plemeníka Onward Hill. Prabába Mahatma disponovala vynikajícím původem, a byla také polosestrou nesmrtelného Tourbillona, v chovu ale zřejmě očekáváním tak úplně nedostála, nicméně dala mnohonásobné vítěze Erromango a Sayid, dále Djouma a Ambre, nejlepším potomkem byla Daova.

Cortegana pochází z rodiny Frizette, která na dráze sice vynikla tvrdostí (27 startů jako tříletá), nikoliv již tak kvalitou, a pro svůj kvalitní původ byla zařazena do chovu ve Francii, kde se neuvěřitelně osvědčila, a svůj život skončila ve 24 letech na jatkách. Z jí založené rodiny, kromě již vyjmenovaného Tourbillona lze ještě prezentovat Black Tarquin, Cillas, Apollonia, Sing Sing, Jet Pilot, Myrtlewood, pro omezený rozsah nelze vyjmenovat všechna skvělá zvířata, takže jenom dodáme, že z nedávné doby z rodiny Frizette vynikli Seattle Slew či Mr. Prospector... Je také nutno poznamenat, že Cortegana je výsledkem promyšleného inbreedingu v rámci jedné rodiny.

Cortegana běhala v Longchamp, kde získala Prix de Versailles (2600m) a druhé místo v Prix de Salverte. V roce 1962 byla prodána na dražbě v Deauville do Československa, kam dorazila jako březí po hřebci Phil Drake. Ing. Dr. Fr. Lerchem byla popsána jako: „je světlejší hnědka se zahnědlýma nohama, probíhající lysinou, pravou zadní nohou nad spěnku bílou s korunkou skvrnitou. Má tyto rozměry: 173 - 162 - 197 - 19.5 cm. Je to poněkud hrubší klisna spíše v polokrevném typu. Má méně ušlechtilou hlavu, dlouhý, k hlavně se silněji zúžující krk, má velmi výrazný kohoutek, delší, pevný hřbet. Její záď je srázná, široká, oválná, se silněji se rýsující křížovou kostí. Má pěknou svalnatou plec se šikmou lopatkou. V prsou je velmi široká, má klenutý hluboký hrudník. Kostru má silnou až hrubší, fundament s delší, ale přitom pevnou spěnkou, postoj má pravidelný.“ V Napajedlích dala několik výborných hříbat, v letech 1977-78 stála v Uherském Ostrohu a poslední evidovanou štací bylo Brno-Komín.

Výsledky Cortegany v chovu

Úspěchy potomstva Cortegany:

Hned úvodní žijící hřebeček Cordon na dráze získal třetí místo ve St. Leger a řadu dalších umístění, např. v Karlovarském handicapu na dvojnásobnou míli (3200m), Velké zářijové ceně (2400m), Velké dubnové ceně (1800m), Velkém jarním handicapu tříletých (I., 1600m) a Velikonoční cena (1800m). Poté byl zařazen do chovu. Cordoba se umístila jako dvouletá čtvrtá v Ceně zimního favorita a pátá v Ceně Masise, jako tříletá se několikrát umístila v jedničkových dostizích. Osvědčila se především v chovu, kde proslula známým Cobaltem. Nejslavnějším potomek však přišel v podobě Continentala. Continental patřil do stejného ročníku jako legendární Century a Hviezdar. Jako tříletý vyhrál St. Leger, Cenu hř. Napajedla a umístil se v Ceně Mladého světa, Ceně státního závodiště, Cena znárodnění a Ceně deníku Práce. Pamatován je však v souvislosti s Velkou pardubickou, kde se umístil na druhém, třetím i čtvrtém místě v letech 1978, 1980 a 1981. Cornelia na dráze sice nijak nevybočila (jako dvouletá GH 65.5 kg), ale v chovu se stala matkou několika jedničkových koní a je bábou Canona (vítěz Československé ceny, Velké dubnové ceny, Velké květnové ceny). Comodor byl druhý ve St. Leger, čtvrtý v Derby, úspěšně nás prezentoval na Mezinárodním mítinku, když tam vyhrál Cenu hř. Voschod a byl pátý v Ceně Moskvy. Později byl zařazen do chovu.

Pokračovatelky:

Do chovu byly zařazeny Cordoba, Cortina a Cornelia

Současná situace:

Z klisen v chovu lze jmenovat Colonia (Jarabub), matku dvojnásobného trojkového vítěze Coeur de Lion a čtvrtého z Derby Trialu Cervana, letos zapuštěnou Bully Pulpit.

Zdroje: