Chovatelský zápisník

Půlnoc

nar. 1991, Shy Groom - Puzzle of Stars, Alleged

Autor: Jana Němečková, původně pro TB Diamond; aktualizováno: prosinec 2019

Shy Groom
USA, 1979
Red God
USA, 1954
Red God
USA, 1954
Nasrullah GB, 1940
Spring Run USA, 1948
Runaway Bride
GB, 1962
Wild Risk FR, 1940
Aimee GB, 1957
Centre Piece
IRE, 1970
Dancer's Image
USA, 1965
Native Dancer USA, 1950
Noors Image USA, 1953
Allegation
GB, 1958
Alycidon GB, 1945
Plain Justice GB, 1950
Puzzle of Stars
USA, 1985
Alleged
USA, 1974
Hoist the Flag
USA, 1968
Tom Rolfe USA, 1962
Wavy Navy USA, 1954
Princess Pout
USA, 1966
Prince John USA, 1953
Determined Lady USA, 1959
Karsavina
USA, 1974
Nijinsky
CAN, 1967
Northern Dancer CAN, 1961
Flaming Page CAN, 1959
Glimpse
USA, 1966
Eighty Grand GB, 1960
Hurry By USA, 1952

Tento článek bude jakýmsi "dvojprofilem", protože Půlnoc se u nás sice postarala o největší slávu rodiny, ale rodinu jako takovou u nás založila její matka, importovaná Puzzle of Stars - a byla by velká škoda nezmínit její další dcery.

Hnědka Puzzle of Stars, narozená r. 1985, v tréninku Guye Harwooda v Anglii absolvovala pouze jediný start - 6. září 1988, na závodišti Folkestone, v dostihu nezvítězivších na 2400m, a došla 15. za 19. startujících. V roce 1990 byla připuštěna Shy Groomem, a importována do ČR, kde se jí jako první hříbě roku 1991 narodila ryzka Půlnoc.

Ryzák Shy Groom nebyl nikterak zázračným dostihovým koněm - z 36 startů 8 vyhrál a v dalších 10 se umístil; nejvýše dosáhl na listed úroveň, jmenovitě na vítězství v New York Derby a Evan Shipman Stakes. Nejvíce se mu dařilo na distancích 1600 - 1700m. V šesti letech byl exportován do Irska, kde působil jako plemeník; z nepočetného potomstva stojí za zmínku vítězka G2 Lowther Stakes na 1200m Miss Demure, pozdější matka G1 umístěné dvouletky a později stakes sprinterky Royal Shyness. G1 umístěným sprinterem byl i další vnuk Kier Park, a za zmínku stojí i pravnuk Vedelago, druhý z italských Guineas a vítěz Premio Presidente della Repubblica G1 na 2000m. Tím G1 produkce Shy Groom končí.

Děd Půlnoci Alleged byl excelentním vytrvalcem - jako tříletý získal tradiční grupové dostihy na 2400m Royal Whip Stakes, Gallinule Stakes a Great Voltigeur Stakes; v St. Legeru, kde byl naprostým favoritem, ho po dlouhém boji porazila třetí favoritka Dunfermline. Ve vrcholné Prix de l'Arc Triomphe G1 se ale pořadí otočilo, a Alleged triumfoval nad novozélandským crackem Balmerinem, vítězem francouzského Derby Crystal Palace, a Dunfermline. Jako čtyřletý odběhl Alleged jen tři starty - vynechal celou letní sezónu kvůli obavám z tvrdé půdy. Zůstal ale neporažený - zvítězil jak v další edici Royal Whip Stakes, tak v podzimní francouzské Prix du Prince d'Orange na 2100m; v posledním startu kariéry získal vzácný double v Prix de l'Arc de Triomphe, kde porazil šampionku Trillion a klasičku Dancing Maid.

V chovu je Alleged otcem vítěze irského Derby, druhého z anglického Derby a plemeníka Law Society, vítězky anglických Guineas i Oaks Midway Lady, vítěze francouzského Derby Hours After, vítěze irského Derby Sir Harry Lewis, vítěze St. Leger Shantou, vítězů irského St. Legeru Leading Counsel a Strategic Choice, třetí z anglických Oaks Animatrice, třetího z francouzského Derby Astarabad, vítězky Breeders' Cup Turf Miss Alleged, několikanásobné americké G1 vítězky i umístěné Fiesta Gal, dvojnásobného G1 vítěze a pětinásobně G1 umístěného plemeníka Muhtarram, francouzského G1 vítěze a national hunt plemeníka Flemensfirth, amerického G1 trávaře Milesius, nebo vítěze italského St. Legeru a polského plemeníka Jape. V druhé generaci je pak mateřským otcem vítěze francouzského Derby a Arc de Triomphe Suave Dancera, vítěze anglického a druhého z irského Derby Dr. Devious, polobratrů vítězů francouzského Derby Dream Well a Sulamani, vítěze St. Leger Brian Boru, vítěze Belmont Stakes Go and Go, trojnásobné G1 vítězky a druhé z Prix de l'Arc de Triomphe Pride, dvojnásobného francouzského G1 vítěze a třetího z Arku Croco Rouge či dvojnásobného G1 mílaře Librettist, mezi mnoha dalšími.

Praděd Nijinsky je legendou dostihového sportu - vítěz Dewhurst Stakes ve dvou letech, anglické Trojkoruny ve třech letech, k tomu irského Derby, King George VI. and Queen Elizabeth Stakes, a po namáhavé sezóně druhý z Prix de l'Arc de Triomphe a Champion Stakes. Navíc málokdo z dostihových legend stvrdil své úspěchy v chovu tak, jako právě Nijinsky, který je otcem vítěze anglického i irského Derby Shahrastani, vítěze francouzského Derby Caerleon, vítěze anglického Derby Golden Fleece a Lammtarra, vítěze anglických Guineas Shadeed, vítěze francouzských Guineas Green Dancer, vítěze irských Guineas a Sussex Stakes King's Lake, vítěze irského St. Legeru Caucasus, vítěze irského a francouzského St. Legeru Niniski, vítěze irského St. Legeru a druhého z francouzského Mashaallah, vítěze Kentucky Derby a Breeders' Cup Classic Ferdinand, vítěze Coronation Cupu a King George VI. and Queen Elizabeth Stakes Ile de Bourbon, vítěze Eclipse Stakes Solford, vítěze Coronation Cupu Quiet Fling, druhého z irských Guineas a vítěze July Cupu a Breeders' Cup Mile Royal Academy, trojnásobného G1 vítěze a trojnásobného kanadského šampiona Sky Classic, druhého z irského Derby Lucky Sovereign, druhé z irských Guineas Silky a Dancing Goddess, druhého z irského St. Legeru Empire Glory, druhého z italského Derby Brogan, třetí z anglických Oaks African Dancer a Leap Lively, třetího z anglických Guineas Night Alert, dvouleté G1 vítězky a třetí z francouzských Guineas Princesse Lida, vítěze National Stakes a v Americe mnohonásobného gr. vítěze a umístěného Classic Fame, vítěze Suburban Handicapu Upper Nile, vítěze Metropolitan Handicapu a čtyřikrát G1 umístěného Czaravich, vítěze Suburban a Carter Handicapu Dancing Spree, dvojnásobné americké G1 vítězky Maplejinsky, vítěze Secretariat Stakes a druhého z Brooklyn Handicapu Vision, vítěze Man o'War Stakes Dance of Life, italského G1 vítěze, vítěze St. Legeru a třetího z Derby Italiano Fire of Life, vítěze Premio Roma Nizon, amerického G1 trávaře Nijinsky's Secret, a plemeníků Whiskey Road, Baldski, Maruzensky nebo Moscow Ballet.

Rodina

Matka Puzzle of Stars Karsavina získala z 15 startů 1 vítězství a 7 umístění; vyběhala sotva 7 tisíc dolarů. Z šesti známých potomků jeden neběhal, ze tří dalších se jediný umístil. Jediným vítězem byl Karajinsky po Snow Chief.

Bába Glimpse má statistiku 10 startů, 2 vítězství, 2 umístění a 4 271 dolarů; Karsavina byla jejím nejlepším hříbětem.

Prabába Hurry By byla odchovankyní C.V. Whitneyho, nejznámějšího jako majitele Equipoise; z 32 startů získala 3 vítězství a 15 umístění; vyběhala 18 410 dolarů. V chovu Hurry By dala nejméně šest několikanásobných vítězů, včetně valacha Ski Lift, úspěšného v několika handicapech, které měly později G3 status, a zejména klisny Counter Call, která byla druhá ve Frizette Stakes a Top Flight Handicapu, pozdějších G1 dostizích. V chovu Counter Call byla bábou bělky Turnback the Alarm, pětinásobné americké G1 vítězky.

Čtvrtá matka Monsoon vyběhala 110 795 dolarů, při 18 vítězstvích a 10 umístěních ze 48 startů; získala Santa Margarita Invitational Handicap, pozdější G1, a umístila se v CCA Oaks, Acorn Stakes a Test Stakes, rovněž G1 dostizích. Kromě Hurry By byli potomky Monsoon Cold Command, ve dvou letech druhý z Cowdin Stakes, ve třech letech druhý v Blue Grass Stakes, a jako starší umístěný v Suburban Handicapu, Brooklyn Handicapu či Vosburgh Stakes, vše ceněné graded dostihy; dalším synem byl Rattle Dancer, vítěz Hollywood Juvenile Championship Stakes a o rok později druhý v San Vicente Stakes, obojí G2-G3 dostihy; později byl úspěšným plemeníkem v Michiganu, a jeho krev nesl také někdejší přední tříletek Captain Bodgit, vítěz dvou Derby trialů, druhý z Kentucky Derby a třetí z Preakness Stakes za Silver Charmem. A konečně, dcerou Monsoon byla i Dawn Fleet, matka Gr. úspěšného trávaře Over the Counter a bába Cut Away, překvapivě třetího v Preakness Stakes 1982. Rodinu Monsoon do dnešních dní zachovala třetí dcera, Chinchon, z jejíž větve vzešli G1 vítězný trávař Dr. Root, a v handicapech G3 vítězný a G1 umístěný Killer Diller.

Pátá matka Maud Muller z chovu Harryho Payne Whitneyho byla americkou šampionkou dvouletých klisen 1924, spolu s Mother Goose, která ji porazila ve Fashion Stakes; v Astoria Stakes a Rosedale Stakes naopak triumfovala Maud Muller, vedle triumfů v Clover Stakes a Demoiselle Stakes. Mimochodem, ve čtyřech z těchto startů Maud Muller porazila klisnu Swinging, matku Equipoise, zatímco Mother Goose se stala bábou Almahmoud a prabábou Natalmy. V chovu Maud Muller dala osm několikanásobných vítězů, včetně pravého bratra Monsoon Mount Marcy, vítěze Clark, Saranac či New Orleans Handicapu. Mount Marcy se později stal plemeníkem, a dal mj. výbornou Brown Berry, matku klasiků Avatar a Hours After a G1 umístěných Unconscious a Monseigneur; a také je pradědem šampionky Mom's Command. Mimo Mount Marcyho dala Maud Muller také valachy Quillon a The Darb - prvně jmenovaný byl ve 102 startech solidním handicapovým koněm; druhý jmenovaný odběhal startů 212, v plné třetině byl do třetího místa a vyhrál mj. Withers Stakes, pozdější G2 dostih, a umístil se v Breeders Futurity, pozdějším G2 a dnešním G1 dostihu. Dcery Maud Muller jsou samostatnou kapitolou - mimo dostihově nejúspěšnější Monsoon dala Plucky Maud, vítězku Delaware Oaks, někdejšího G1 dostihu; ve dvou dalších startech včetně CCA Oaks podlehla Twilight Tear, jež té sezóny posbírala tituly šampionky tříletých klisen a Koně roku. Druhá dcera Maupeace dala Lavender Hill, vítězku ceněných Diana Handicapu, Ladies Handicapu a umístěnou v dalších dostizích, které přežily do moderní doby s graded 2 a 3 statusem; třetí dcera Chic Maud je bábou Duke's Lea, který v Santa Anita Derby ve vyrovnaném traťovém rekordu podlehl pouze vítězi Kentucky Derby Determine, a ve Washinton Park Handicapu zase Jet Action, vítězi Withers Stakes a Paumonok Handicapu.

Schéma rodiny

Puzzle of Stars

Puzzle of Stars zanechala v napajedelském chovu pět hříbat v rozmezí pěti let. PK bohužel neuvádí další osud Puzzle of Stars po posledním porodu.

Prvorozená Půlnoc odběhla čtrnáct startů ve dvou a třech letech. Hned při svém debutu vítězila ve slušovické III.kat. pro dvouleté na 1000m, a dále v dostihu II. kategorie v Bratislavě na 1400m; v následujícím Gerschově memoriálu I.kat. přišla druhá za Receptou, a v závěru sezóny vyhrála jedničkovou Cenu zimní královny nad The a la Menthe. Jako tříletá přišla třetí v Jarní ceně klisen za Receptou a Miss Ballad, a také ve slovenském ekvivalentu za Dalidou II a Nawafell; v Progessionově Českém Derby přišla beznadějně poslední, ale schopnost prostát klasickou distanci ukázala v Oaks, kde přišla opět třetí za Vadarou a Miss Ballad. Po posledním místě z Velké ceny Prahy si realizační tým mírně spravil chuť pátým místem v bratislavské II. kategorii na 1800m, a na závěr kariéry Půlnoc s nejvyšší vahou v poli vyhrála chuchelský dvojkový sprint, Cenu Lakmuse na 1214m.

Punkva odběhla jediný start na rovině, kde přišla desátá v dostihu V. kategorie; v prvním startu na proutí byla diskvalifikována, v prvním krosu padla. Ve zbylých pěti životních pokusech na překážkách získala jedno třetí a jedno páté místo v kratších steeplechase IV. kategorie.

Jediný syn Pueblo odběhal rovinovou část kariéry v tréninku Radka Vraje; z 11 startů vytěžil 4 vítězství, a z IV. kategorie se vypracoval až na vítěze I. kategorie v Memoriálu Josefa Dolejšího na 2400m, čtrnáct dní před Derby 1996. V něm doběhl osmý, čímž ukončil tříletou sezónu; o rok později zklamal ve Velké dubnové ceně I.kat. i Memoriálu Vlastimila Smolíka CH, v CH Ceně vytrvalců ve Slušovicích si polepšil na páté místo, a ve slušovické jedničce o 14 dní později na čtvrté. Tím, v červnu 1997, opět skončil; od sezóny 1998 přešel na skoky, kde se vypracoval na solidního steeplera - z 20 startů v krosech a steeplechase získal jen jedno vítězství III. kategorie, ale kromě toho se 7x umístil a 4x došel do pátého místa. Vrcholem Pueblovy kariéry bylo 2. místo v Ceně Labe, po boji o půl délky za Hřivnou; následující jaro přidal 3. místo z jedničkové pardubické steeplechase na 5000m.

Výkonnost Polky kolísala od III. do V. kategorie; z 15 startů získala 4 vítězství na distancích 1400 - 1800 metrů, a z podobně dlouhých dostihů také 4 umístění a 4 tabulové doběhy. Na dotacích vyběhala něco přes 70 tisíc korun.

Poslední dcera Purpura byla také koněm na pomezí III. a IV. kategorie; z 20 startů 4x vyhrála a 5x se umístila, na distancích 1200 - 2000m. V červnu 1999 naprosto neuspěla v II. a I. kategorii v Mostě a Slušovicích; v posledním startu kariéry získala v Bratislavě dostih II. kategorie na 2000m.

Pokračování rodiny

Do chovu byly zařazeny všechny čtyři dcery Puzzle of Stars.

Půlnoc

Půlnoc byla zařazena do chovu v roce 1995 v hřebčíně Napajedla.

Půlnoc
Půlnoc v Napajedlích, léto 2008 © Jana Němečková

Prvorozený Puket odběhal 17 startů, dvakrát zvítězil v dostizích III.kat. na 1200 a 1414m. Druhý došel v dostihu II.kat. na 1400m, a patrně nejlepším výkonem kariéry bylo páté místo v Jarné míli I.kat., jen 7 délek za Ray of Lightem. Dlužno ovšem dodat, že v dalších pokusech I.kat. Puket okupoval poslední místa.

Pudr
Pudr © Jana Němečková

Pravá sestra Puketa na rovině odběhla 36 startů, jako pětiletá získala tři vítězství III. a II. kategorie na 1200 a 1000m; kromě toho přidala 12 umístění, vše ve sprinterských, maximálně mílových dostizích II. - IV. kategorie. Puketa byla zařazena do chovu, viz níže.

Valach Půlměsíc se na rovinách nedostal přes čtvrtá místa ve III.kat. na 1100 a 1600m; ve startech I. a II.kat. skončil beznadějně poslední. Na překážkách byla jeho maximem dvě pátá místa na proutěnkách a ve steeplu III.kat. na 3800m.

Purgona vyhrála dva dostihy IV.kat. na 1300 a 1800m, a v III.kat. získala páté místo na míli. V dostizích II. a vyšší kategrie nikdy nebyla lépe než šestá, vyjma Slušovických Oaks CH, kde získala překvapivé třetí místo. Také Purgona byla zařazena do chovu.

Půltónina běhala do osmi let, a absolvovala 59 startů, ze kterých získala 4 vítězství, všechna III.kat. na 2000 a více metrů. Drtivou většinu startů odběhla ve III. a nižších kategoriích; přesto se blýskla ojedinělým třetím místem II.kat. na 2400m, a dokonce čtvrtým v NL Ceně ČSCHPMDK na 2000m. Za zmínku stojí i úctyhodných 19 umístění do třetího místa. I Půltónina byla zařazena do chovu.

Valach Pudr odběhal devět sezón, v nichž absolvoval 66 startů od gd. až po čtvrtou kategorii, převážně na distancích 1100 - 1800m. Ve světlejších okamžicích, kterých nebylo nikterak málo, byl Pudr koněm schopným soupeřit s českou dostihovou špičkou - získal NL triumf ve Slušovicích, Pohár sedlářství Jan Hauzr I.kat. nad Hereticem, došel třetí v pardubické I.kat. za Torlusem, pátý v Pardubické míli I.kat., třetí v Imperiál Díj G1 za Lidohillem, druhý v Jarné míli I.kat. za German Maltem, a zvítězil v Tatranské ceně I.kat. nad German Maltem. Celkem posbíral 9 vítězství a 11 umístění, a vyběhal 760 tisíc korun.

Valach Puro byl jako roční exportován na Slovensko. V databázi Jockey Clubu má jediný dostihový záznam - účast v Grand Prix UVEX v únorovém Svatém Mořici, kde došel pátý z devíti startujících.

Pulnecca z dvanácti startů vybojovala jedno vítězství IV.kat. na 1800m, a dvě vítězství IV.kat. na provinčních závodištích, na 2000 a 2300m. Ve III.kat. dosáhla nejlépe na čtvrté místo. I Pulnecca byla zařazena do chovu.

Valach Pumpkin jako tříletý získal po tuhém boji Memoriál dr. Frankenbergera NL, poté Velkou červnovou cenu NL; v Derby došel dvanáctý, v mosteckém Zlatém poháru čtvrtý a v St. Legeru osmý. Jako starší potvrdil solidní, byť ne špičkové výkony - vyhrál Květnový handicap I.kat. zadrženě o 6 délek, došel třetí v listed Ceně Scottish Rifla, pátý v obou Zlatých pohárech, čtvrtý ve Velké dubnové ceně a Memoriálu Vlastimila Smolíka, obojí I.kat. Celkem z 30 startů získal 6 vítězství, 4 umístění, dalších 10 tabulových doběhů a vyběhal 473 tisíc korun.

Valach Pareto je v jedenácti letech aktivním steeplerem. Na rovinách odběhal jen pět startů, získal čtvrté místo v Červnovém poháru I.kat., druhé v II.kat. na 2400m, a vítězství III.kat. na stejné distanci; závěrem stejné sezóny už vyhrál proutěnkářskou Zlatou sponu tříletých I.kat. Na překážkách Pareto zatím získal 4 vítězství ze 43 startů, a vyběhal (k říjnu 2019) 2,136,699 korun; v roce 2014 získal třetí místo v kvalifikaci na Velkou pardubickou, v níž se mu však nikdy nedařilo; později získal řadu umístění ve Slušovicích, Lysé a rovněž ve Velké varšavské steeplechase a v dostizích Crystal Cupu. Formálně největším úspěchem je pak letošní třetí místo z meranského Premio Delle Nazioni, Gd3 krosu na šest kilometrů.

Pareto
Pareto © Magdalena Hamříková

Valach Pudřík ukončil kariéru v roce 2016. Na rovinách byla jeho maximem dvě vítězství IV.kat. na 2000m; ve dvouletém debutu získal jediné umístěné kariéry, a to v dostihu III.kat. na 1400m. Na překážkách posbíral dvě umístění v proutěnkách IV.kat., ve steeplechase dvě umístění III.kat. na 3900 a 4400m, a v krátkých krosech bylo jeho maximem letošní třetí místo v V. kategorii.

Nejmladší valach Purple Risk ukončil kariéru v roce 2014; z 18 startů na rovině získal dvě vítězství, IV. a III. kategorie na 1600m; v dalších pěti dostizích IV.kat. do 1800m se umístil.

Punkva

Druhá dcera Puzzle of Stars Punkva zanechala jediné hříbě:

Profil debutoval až jako pětiletý, a celou kariéru absolvoval pouze v cross-country. Za šest sezón absolvoval pouhých 15 startů; do osmi let se vyšvihl na účast v Ceně Labe L, kde padl; o dva týdny později stihnul vyhrát Závěrečnou steeplechase II.kat. Ve druhé kvalifikaci 2008 přišel šestý z devíti; ve třetí kvalifikaci i samotné Velké pardubické byl zadržen. Jako devítiletý vyhrál Velkou cenu Paramo NL - druhou kvalifikaci, po boji nad Del Sole a Sixteen; Velkou pardubickou dokončil na 10. místě z 18 finišujících koní, velmi těsně za osmým francouzským Juful Tennis. O kvalifikace se jeho tým pokusil i příští rok - ve druhé došel 6/10, ve třetí byl zadržen, čímž jeho kariéra skončila.

Polka

Polka byla zařazena do chovu v roce 1999. V chovu Vítězslava Vandy zanechala dvě hříbata; po narození Pancy už nebyla dále plnokrevně připouštěna:

Ryzka Portage odběhla 39 rovinových startů, až na výjimky IV. a V. kategorie, a získala 6 vítězství, až na jednu výjimku na 2400m. Dále přidala 8 umístění; starty III.kat. odběhla tři, ve dvouletém debutu získala 3. místo; ve zbývajících dvou pokusech přišla předposlední a poslední. Portage byla zařazena do chovu, viz níže.

O rok mladší Pancy neběhala; nezanechala žádné potomky.

Purpura

Poslední dcera Puzzle of Stars Purpura zanechala 6 hříbat, čtyři v Napajedlích, tři v chovu L. Karáska:

Prvorozený Purpur získal na rovinách vítězství IV.kat. na 1818m, a později dvě třetí místa III.kat. na 1700 a 2410m. Skokovou kariéru absolvoval z velké části v Itálii, v ČR je vítězem steeplechase IV.kat. na 3300m, a umístěným z III.kat. na stejné distanci.

O rok mladší Purgon nikdy neběhal.

Prvorozená dcera Purbecca je dvakrát umístěná ve III.kat. na 1800m, a pokusy II.kat. skončily čtvrtým, respektive dvěma šestými místy; v listed Oaks přišla desátá. Na překážkách posbírala 3 vítězství, proutěnky IV.kat. na 3400m a dva krosy III.kat. na 3700m; dvakrát se umístila a dvakrát byla zadržena; nikdy nedoběhla mimo tabuli. Purbecca byla zařazena do chovu.

Valach Puriano absolvoval jediný start ve třech letech, bratislavskou rovinu IV.kat. na 1000m - přišel osmý z devíti startujících.

Druhá dcera Pursika absolvovala pět startů na rovinách, pět na překážkách, převážně IV. a V. kategorie; největším úspěchem byl poslední start, kde získala čtvrté místo v dostihu V.kat. na 1200m. V ostatních startech se nedostala na tabuli; v jediném pokusu III.kat. přišla daleko poslední. Pursika ukončila dostihovou kariéru v roce 2010; nedala žádného potomka, poslední tři roky nebyla připuštěna.

Purita Star neběhala, ale byla zařazena do chovu.

Hnědku Piastra zvádí PK svazek 5; v databázi Jockey Clubu nefiguruje.

Vnučky Puzzle of Stars

Puzzle of Stars zanechala čtyři dcery, a tři z nich zanechaly v českém chovu celkem sedm vnuček:

Puketa

Prvorozená dcera Půlnoci Puketa byla zařazena do chovu v roce 2004. Zanechala čtyři hříbata, první pro Hřebčín Napajedla, zbylá pro Rudník s.r.o.:

Puerto, Palo ani Pohoda neběhali, Pohoda nebyla zařazena do chovu.

Paleta po Varadar vyhrála dostih III.kat. na 1200m, a umístila se ve sprintech II. a před koncem kariéry i I. kategorie. Paleta ukončila kariéru v roce 2014; byla zařazena do chovu, viz dále.

Purgona

Také Purgona zanechala čtyři hříbata, s výjimkou nejstaršího opět v chovu Rudník s.r.o.:

Maximem nejstaršího Purge bylo třetí místo ve IV.kat. na 1400m.

Prefekci uvádí PK svazek 4. Není v databázi Jockey Clubu.

Z tria pravých sourozenců Plamen, Pandora a Pálka po Jagmin nikdo nestartoval. Žádná z dcer nedala hříbě a nebyly připuštěny, stejně jako Purgona po narození Pálky.

Půltónina

Půltónina dala jen dvě hříbata:

Portugal odběhal 27 let během pěti sezón a získal tři vítězství, ve IV.kat. na 2400 metrů a dvakrát V.kat. na 1800 metrů.

Pětiletý Pinot nikdy nestartoval, a Půltónina sama v roce 2015 uhynula.

Pulnecca

Pulnecca ukončila kariéru v roce 2007, ale připuštěna byla pouze jedinkrát v sezóně 2012:

Peacmaker nikdy nestartoval.

Portage

Dcera Polky Portage dala rovněž jediné žijící hříbě, po kterém už nebyla plnokrevně připouštěna.

Please Baby Please byl na rovině vítězem V.kat. na 2000 metrů z 18 startů, na překážkách se ze sedmi pokusů neumístil.

Purbecca

První dcera Purpury Purbecca ukončila dostihovou kariéru v roce 2009, a byla zařazena do chovu Hřebčína Napajedla:

Poinsettia
Poinsettia © Magdalena Hamříková

Purgetta v přípravě Pavlíny Sůrové odběhla tři starty, na rovině IV.kat. na 1600m byla zadržena, stejně jako v posledním pokusu na proutěnkách; v bumperu IV. kat. došla čtvrtá z dvanácti. Purgetta startovala pouze v roce 2014; nikdy nebyla připuštěna.

Její pravá sestra Poinsettia je aktivním dostihovým koněm v tréninku Čestmíra Olehly. Na rovině je vítězkou III.kat. z dvouletého debutu, a dvakrát IV.kat. na 1600 a 1800m; jejím největším úspěchem bylo velmi vzdálené třetí místo v Gerschově memoriálu I.kat. ve dvou letech. V sezónách 2016 - 2019 absolvovala překážkovou kariéru a vypracovala se v populární steeplerku, vítězku Ceny Laty Brandisové NL krosu na 4200 metrů, a v posledním životním startu vítězku sprnového krosu II.kat. na 4150 metrů. Poinsettia po zranění míří do chovu.

Ryzáka Perfecto napajedelského chovu uvádí PK svazek 6. Není v databázi Jockey Clubu.

Purbecca byla dále připouštěna teplokrevně, a v chovu Františka Vlasáka dala hřebce Polemik Z po 1465 Drak, klisny Polemika Z a Pohanka Z po plavákovi Asio Zdelovský, a klisnu Pur Bella po isabela hřebci Bell Ami.

Purita Star

Druhá dcera Purpury Purita Star dala jediného potomka:

Pětiletá Paso Doble nikdy nestartovala, prozatím nemá potomky, nebyla připuštěna. Stejně tak její matka po narození Paso Doble.

Pravnučky

Abychom se pokusili shrnout předchozí řádky: Dá se asi bezpečně říci, že všechny vnučky Puzzle of Stars mají svou chovnou kariéru za sebou. Puketa dala dvě klisny, z nichž Paleta byla zařazena do chovu. Purgona dala tři dcery nezařazené do chovu, Půltónina dva hřebce, Pulnecca a Portage daly jednoho hřebce, Purbecca dvě dcery, z nichž jedna bude zařazena do chovu, a Purita Star jednu nezařazenou dceru.

Paleta

Jedničkově umístěná Paleta ukončila kariéru v roce 2014, a další sezónu byla zařazena do chovu Charly Berthier, kde zatím dala tři dcery:

Nejstarší Pray For Paris má za sebou klasický ročník, v němž přišla pátá v Memoriálu Rudolfa Deyla I.kat., a třetí o tři délky v listed Jarní ceně klisen. Zatím posledním startem bylo deváté a poslední místo ve slovenských Oaks.

Poinsettia

Jak bylo uvedeno výše, Poinsettia odchází do chovu pro sezónu 2020.

Závěr

Třebaže rodina už ztratila většinu původních klisen, na čemž nic nezměnilo ani pozdní připuštění jednadvacetileté Purpury a osmnáctileté Purgony, tak přítomnost Palety coby aktivní matky tří klisen s listed dcerou v produkci je nesmírně příjemným závěrem. Pareto i Poinsettia navíc rodinu znovu vnesli do povědomí dostihové veřejnosti, a tak můžeme jen doufat, že převáží misku vah k zachování rodiny, kam snad i Poinsettia, navíc dcera Egertona, přidá svůj díl.