Chovatelský zápisník

Nasrullah

nar. 1940, Nearco - Mumtaz Begum, Blenheim

Autor: Jana Němečková, publikováno: říjen 2019

Nearco
ITY, 1935
Pharos
GB, 1920
Phalaris
GB, 1913
Polymelus GB, 1902
Bromus GB, 1905
Scapa Flow
GB, 1914
Chaucer GB, 1900
Anchora GB, 1905
Nogara
ITY, 1928
Havresac
FR, 1910
Rabelais GB, 1900
Hors Concours FR, 1906
Catnip
IRE, 1910
Spearmint GB, 1903
Sibola USA, 1896
Mumtaz Begum
FR, 1932
Blenheim
GB, 1927
Blandford
IRE, 1919
Swynford GB, 1907
Blanche IRE, 1912
Malva
GB, 1919
Charles O'Malley IRE, 1907
Wild Arum GB, 1911
Mumtaz Mahal
GB, 1921
The Tetrarch
IRE, 1911
Roi Herode FR, 1904
Vahren GB, 1897
Lady Josephine
GB, 1912
Sundridge GB, 1898
Americus Girl IRE, 1905

Odchovanec Aga Khana, hnědák Nasrullah se narodil roku 1940, a jeho původ je působivý i po osmdesáti letech. Byl po skvělém Nearkovi z Mumtaz Begum, vítězné dcery Derbyvítěze Blenheima a "létající" Mumtaz Mahal. A Nasrullah svému původu plně dostál: byl předním dvouletkem sezóny 1942, jako favorit došel čtvrtý v Two Thousand Guineas a dokonce výborně třetí ve válečném Derby v Newmarketu, a to i přes svůj problematický temperament. Celkem pochopitelně neprostál válečný St. Leger, ale kariéru zakončil nejlepším životním výkonem vítězstvím v Champion Stakes, nad vítězem Guineas Kingsway a druhým z Derby Umiddad.

Popsané výsledky jsou bezesporu úspěchem, ale nejsou ničím ve srovnání s tím, co Nasrullah rozpoutal jako plemeník.

Linie ve schématu

Historický přehled

Nasrullah začal připouštět v roce 1944 v Irsku. Jeho první ročník zahrnoval vítěze irského Derby Nathoo, stejně jako Noora, třetího z prestižnější britské verze. Noor byl v roce 1948 zakoupen Charlesem Howardem do Spojených států, kde se stal nejen držitelem tří světových rekordů, ale také rivalem famózního vítěze Trojkoruny Citation - a porazil ho ve čtyřech z pěti vzájemných setkání. Čistě okrajově, dvě porážky od Noora utrpěl i další vítěz Trojkoruny Assault, byť dávno za zenitem své výkonnosti. Co se Evropy týče, v následujících šesti letech dal Nasrullah pět klasických vítězů, a tím úplně posledním byl v Americe narozený Never Say Die, vítěz Derby Stakes z roku 1954.

Nasrullah byl v roce 1950 prodán Arthuru Hancockovi, a zbytek svého života strávil na slavné kentucké Claiborne Farm, kde uhynul ve věku 19 let. V Evropě však zanechal, mimo dobrých dostihových koní, i několik úspěšných plemeníků. Prvním zásadním byl sprinter Grey Sovereign, který založil vlastní, nesmírně úspěšnou a z velké části typicky "bílou" větev Nasrullahovy linie. Následoval malý stakes vítěz Princely Gift, jenž se zapsal do dějin obřím Timeform ratingem 137 za vítěztsví v nevýznamném Portland Handicapu; z jeho větve, zahrnující několik výrazných zdrojů rychlosti, pocházel i vítěz Prix de l'Arc de Triomphe Rheingold, a zásadní japonský plemeník Tesco Boy. Třetím důležitým jménem pak je Red God, někdejší dobrý dvouletek, jehož fenomenální syn Blushing Groom byl šampionem na dráze a v chovu, nicméně celou plemenickou kariéru strávil ve Spojených státech.

V této souvislosti je nutné zmínit, jaký osud čekal některé Nasrullahovy následníky v Evropě. V prvé řadě se jednalo o naprostý exodus větve Princely Gift do Japonska, kde dříve či později skončili téměř všichni významnější hřebci linie, nevyjímaje Floribundu, Fabergé, So Blessed, Gay Lussac i Rheingolda, mimo mnoha dalších, méně známých jmen. Je ale spravedlivé říci, že Japonci tuto větev dokázali udržet do dnešních dní díky Tesco Boyovi, jeho vnukovi Sakura Bakushin O (mateřský otec Kitasan Black) a pravnukovi Shonan Kampf, což je kousek, o který by se evropský chov 70. a 80. let asi ani nechtěl pokoušet. Ještě o něco horší osud čekal potomky Never Say Die, který byl jediným (!), kdo sám zůstal v Británii; jeho významnější synové v chovu byli bez výjimky rozprodáni, a to především do Japonska a Austrálie, včetně Derby vítěze Larkspura a pozdějších několikanásobných lokálních šampionů plemeníků Mellay (na Novém Zélandu) a Never Beat (v Japonsku).

Nasrullah
GB, 1940
Nearco
ITY, 1935
Pharos GB, 1920
Nogara ITY, 1928
Mumtaz Begum
FR, 1932
Blenheim GB, 1927
Mumtaz Mahal GB, 1921
Miss Disco
USA, 1944
Discovery
USA, 1931
Display USA, 1923
Ariadne USA, 1926
Outdone
USA, 1936
Pompey USA, 1923
Sweep Out USA, 1926

V Americe se Nasrullah stal pětinásobným šampionem plemeníků. Svůj poslední titul získal v roce 1962, a okamžitě další rok titul převzal jeho syn Bold Ruler, který ho držel nepřetržitých sedm let. Znovu ho získal ještě v roce 1973, samozřejmě díky Secretariatovi. T.V. Lark, vnuk Nasrullaha, byl šampionem plemeníků 1974, a další dva roky vládl What a Pleasure, syn Bold Rulera. Jeho další syn Raja Baba získal pro linii její už 17. titul v roce 1980, a Seattle Slew uzavřel famózní "boldrulerovskou" éru linie titulem v roce 1984. Cozzene, šedý hřebec z větve Grey Sovereign, dokázal navázat ziskem prestižního titulu pro linii v roce 1996, a syn Seattle Slewa A.P. Indy a jeho vlastní fenomenální syn Tapit přidali dalších pět titulů v 21. století. Celkem vzato - Nasrullahova první hříbata vstoupila na americké dráhy roku 1953, a v následujících 66 letech ovládli hřebci z Nasrullahovy linie 24 titulů šampiona plemeníků. Je potřeba dodávat něco víc...?

Celkově Nasrullahova linie vyprodukovala téměř 60 klasických vítězů na obou stranách Atlantiku. Seattle Slew by přidal dalších osm, a Grey Sovereign dokonce osmnáct. Všechna čísla, ať už z chovu nebo dráhy, jasně ukazují, že je nemožné okomentovat celé Nasrullahovo impérium do detailu. Zmiňme proto jen ty nejdůležitější: Bold Ruler, sám šampion a Kůň roku, byl předkem tří amerických legend, a to vítězů Trojkoruny Secretariat a Seattle Slew, a šedého šampiona Spectacular Bid. Co se Evropy týče, Red God dal výše zmíněného Blushing Grooma, jenž se stal otcem jiného skvělého koně a úspěšného plemeníka Rainbow Quest. Dalším koněm s americkými kořeny byl Nasrullahův vnuk Mill Reef, stále považovaný za jednoho z nejlepších koní všech dob. Později se stal ostrovním šampionem plemeníků, a zanechal v Evropě úžasné klasické dědictví, včetně svého syna Shirley Heightse. Posledním zásadním jménem je brilantní francouzský klasik Riverman, paternitní polobratr Mill Reefa po americkém šampionu dvouletých Never Bend. Riverman později, mimo jiné, dal dalšího výtečného mílaře a mateřského otce Irish River.

Klasičtí a světoví vítězové linie Nasrullah

Diskuze k výběru linie

Nasrullah, skutečný patriarcha amerického chovu, je jako představitel hřebčí linie jedním z hřebců, kteří si tuto pozici zaslouží bez velkého uvažování. Problémem v této diskuzi je jeho syn Bold Ruler, který byl dokonce úspěšnějším plemeníkem co do počtu titulů, a nezůstal příliš pozadu v počtu jím zplozených šampionů, kterých mimochodem bylo sedm: dvouletci Successor, Queen of Stage a Vitriolic, tříletý Wajima, starší Bold Bidder, a několikanásobní šampioni Gamely a Secretariat.

Bold Ruler rozhodně měl být korunním princem celé dynastie, ale jak se ukázalo, historie měla trochu jiné plány. Všechno, co je potřeba udělat, je ve výše uvedeném schématu porovnat klasické dědictví větví Red God a Never Bend s větví Bold Rulera. První dva hřebci mají čtyři až pět generací následníků, včetně mladých plemeníků. Pokud však jde o Bold Rulera, linie se v podstatě "zastavila" po dvou generacích. Žádný z klasických vítězů třetí generace už neuspěl v chovu - s výjimkou Seattle Slewa, jehož profil předcházel tomuto článku.

Musím zdůraznit, že Bold Rulerovi potomci ustanovili několik krátkých, ale významných hřebčích posloupností mimo sféru klasických dostihů. Pro pořádek si je vyjmenujme:

Všechny jsou povědomé, a všechny zanechaly svou stopu v G1 sféře. Nicméně i rychlý pohled na tato jména, z nichž nejmladší Yes It's True se narodil v roce 1996, a Beau Genius, Chief Singer, Farma Way a Notebook v osmdesátých letech, je zřejmé, že tato éra je dávno minulostí.

Pro ještě lepší perspektivu srovnejme Bold Rulera přímo s Nasrullahem. Nasrullah má ne méně než pět následníků, kteří přivedli linii do 21. století. První je samotný Bold Ruler díky Seattle Slew, a druhý Grey Sovereign, o němž bude pojednávat následující článek. Zbývajícími třemi byli vnukové Nasrullaha, a jejich jména rovněž už padla: Blushing Groom, Mill Reef a Riverman. Všichni přispěli k neuvěřitelnému rozpuku klasického talentu linie v Evropě v 70. a raných 80. letech, jak je vidět z výše uvedeného schématu.

Bold Rulerova klasická dominance na opačné straně Atlantiku v 60. a 70. letech byla neméně působivá, ale zůstal z ní jediný Seattle Slew. Ten naopak rozvinul talent linie takovým způsobem, že by bylo naprosto neférové nepřipsat zásluhy přímo jemu, ale hypotetickému zakladateli Bold Rulerovi.

Pět živých větví plně ospravedlňuje nejen Nasrullahovo ustanovení do pozice "linie," ale také vysvětluje, proč s ním Bold Ruler v historickém kontextu nesnese srovnání.

Další zásadní větve

Nasrullahova současná pozice tak, jak byla zatím nastíněna, ovšem ještě ani zdaleka neodráží Nasrullahův skutečný historický vliv v rodokmenech. Nejlepší závodníci nejsou vždy nejvlivnějšími plemeníky, a Nasrullahova linie není výjimkou - mnoho ne tolik módních hřebců z ní dokázalo ovlivnit další generace plnokrevníka. Všechna následující jména jsou rodokmenovým nadšencům dobře známá, ale zatímco psaní o Secretariatovi či Mill Reefovi by bylo doslovným nošením dříví do lesa, význam těchto malých článků linie už poměrně výrazně zanesl čas:

Indian Hemp došel druhý v King Edward VII. Stakes, budoucím G2 dostihu, a posléze závodil na přibližně stejné úrovni v amerických handicapech do 2000 metrů. Dal několik dobrých koní, včetně T. V. Larka, amerického šampiona trávařů 1961 - což byl rok, kdy T. V. Lark porazil Kelsa ve Washington D.C. International. T. V. Lark se stal šampionem amerických plemeníků 1974, kdy shodou okolností jeho vnučka Chris Evert získala titul šampionky tříletých klisen. Její polosestra All Rainbows o patnácet let později dala legendární bílou Derby-vítězku Winning Colors. Rovněž synové T. V. Larka T V Commercial, Quack a Buffalo Lark se ukázali být dobrými mateřskými otci, a jejich vliv nesou mimo jiné plemeníci Bertrando a Roman Ruler, jenž se v posledních letech výtečně prosadil v Argentině.

Rego údajně vyhrál pouze tři ze čtyřiatřiceti pokusů, nicméně byl dostatečně atraktivním pro zakoupení australskými chovateli. Zda v tom hrála roli jeho matka Missy Suntan, jejíž polobratr Nephisto získal dva dostihy kanadské trojkoruny krátce po Regově narození, zůstává pouze domněnkou... Každopádně Rego neměl široký úspěch, ale do historie se zapsal synem Baguette a vnukem Century po Better Boy, který se stal australským šampionem plemeníků v sezóně 1978/79. Baguette této pocty pro přímou Regovu větev nikdy nedosáhl, ale zanechal armádu G1 vítězů včetně vnuka v hřebčí linii Rory's Jester, který se sám stal vlivným plemeníkem. Linie sice byla v roce 2016 aktivní na G1 úrovni, ale slábne; její vliv z rodokmenů ovšem hned tak nezmizí i díky výtečnému mladému plemeníku Not a Single Doubt, který je vnukem Rory's Jestera.

Nasrullah
GB, 1940
Nearco
ITY, 1935
Pharos GB, 1920
Nogara ITY, 1928
Mumtaz Begum
FR, 1932
Blenheim GB, 1927
Mumtaz Mahal GB, 1921
Blue Gem
GB, 1943
Blue Peter
GB, 1936
Fairway GB, 1925
Fancy Free GB, 1924
Sparkle
GB, 1935
Blandford IRE, 1919
Gleam GB, 1926

Rodokmen Princely Gift byl ukázkovým příkladem klasického inbreedingu, ale hřebec sám ve dvou letech přišel druhý za budoucím klasikem Dariusem v July Stakes, a později vyhrál dva menší stakes sprinty. To je více zjevná část historie. Méně se ví, že Princely Gift, už dlouho předtím považovaný za solidního koně, se rapidně zlepšil na podzim své čtyřleté sezóny, a zakončil kariéru třemi po sobě jdoucími vítězstvími. Tím posledním byl už zmíněný Portland Handicap, kde Princely Gift zlomil traťový rekord Doncasteru se zátěží 130 liber na zádech. Postskriptem tohoto triumfu byl už rovněž zmíněný rating 137, dodnes jedenáctý nejvyšší všech dob, který řadí Princely Gifta vedle takových velikánů, jakými byli Never Say Die, Montjeu a Troy, a jen libru pod Nijinského nebo American Pharoaha. Tolik k vysvětlení příležitosti pro tohoto hřebce jako nevýznamného dostihového koně.

Vliv Princely Gifta je ovšem jen těžko shrnutelný několika slovy. Uměl dát rychlíky na dráze a málo slavné, ale některým směrem vlivné hřebce. Floribunda byl jako vyhraněný sprinter rivalem Grey Sovereignových potomků - v Nunthorpe Stakes porazil Cynaru, a King's Stand Stakes ztratil se Silver Torem. V chovu je třetím otcem výtečného sprintera a plemeníka Acclamation. I So Blessed získal Nunthorpe Stakes vedle dalších výtečných umístění, a stal se dědem G1 vítězného sprintera a plemeníka College Chapel. Rovněž Tribal Chief byl vyhraněným sprinterem, a v chovu dal britskou klasičku Mrs. McArdy. Naopak Faberge se umístil v Middle Park Stakes i Two Thousand Guineas, a v chovu dokázal dát úspěšné koně na klasické distanci, včetně vítěze Derby Italiano Gay Lussac a vítěze mnohonásobného G1 vítěze včetně Prix de l'Arc de Triomphe Rheingolda. Sprinterem nebyl ani Tesco Boy, který se umístil v předních britských dostizích na 1600 - 2000 metrů za koňmi kalibru Hill Rise, Pieces of Eight a Silly Season. Jak Faberge, tak Tesco Boy se stali úspěšnými plemeníky v Japonsku, přičemž druhý jmenovaný byl dokonce šestinásobným šampionem plemeníků před přichodem famózního desetinásobného šampiona Northern Taste. Jeho syn Tosho Boy se navíc do japonských dostihových dějin nesmazatelně zapsal jako otec vítěze Trojkoruny a člena Síně slávy Mr. C.B. Jak bylo zmíněno, právě větev Tesco Boy je dodnes naživu, alespoň reálně na papíře, když ne ve velkých dostizích, díky posloupnosti Tesco Boy - Sakura Yutaka O - Sakura Bakushin O - Shonan Kampf, jako jedna z vůbec posledních poct historických linií 20. století. Pokud jde o ostatní hřebce dnes pozapomenuté větve, ti sice nepřepisovali dějiny, ale přispěli k mnoha velkým vítězům starého kontinentu.

Nasrullah
GB, 1940
Nearco
ITY, 1935
Pharos GB, 1920
Nogara ITY, 1928
Mumtaz Begum
FR, 1932
Blenheim GB, 1927
Mumtaz Mahal GB, 1921
Segula
USA, 1942
Johnstown
USA, 1936
Jamestown USA, 1928
La France USA, 1928
Sekhmet
FR, 1929
Sardanapale FR, 1911
Prosopopee FR, 1916

Nashua byl excelentním producentem klisen, a nesmrtelnost získal jako mateřský otec Roberta a Mr. Prospectora. Nicméně jeho syn Good Manners napsal trochu jinou kapitolu dostihového sportu. Ve Spojených státech byl jen malým stakes vítězem, a po skončení kariéry byl prodán do Argentiny. Tam se v roce 1979 stal šampionem plemeníků, a do top 5 žebříčku se dostal ještě třikrát. Ještě větší úspěch zaznamenal rovněž jako mateřský otec, v jejichž žebříčku se osmkrát dostal mezi 10 nejlepších plemeníků. Co je důležitější, v Argentině zanechal několik dobrý následníků: dalšího dobrého mateřského otce Farnesio, dvojnásobného šampiona plemeníků a šampiona mateřských otců Ahmad, a také Friula, jenž byl blízkým příbuzným vlivného mezinárodního plemeníka Forli. Ahmadův syn Potrillazo byl druhý v žebříčku plemeníků 2000, a Friulův syn Engrillado byl pravidelným členem top 20 obou žebříčků, což při počtu argentinských plemeníků není vůbec špatná pozice. Posledním triumfem linie byl Farnesiův syn Interprete, jež strávil chovnou kariéru zcela ve stínu velkého Southern Halo, ale na žebříčku mateřských otců za ním byl pětkrát druhý a čtyřikrát třetí v průběhu posledních devíti let. Podobně jako u Princely Gift, ani větev Nashuy není mrtvá - jejím nejnovějším záchvěvem je v Peru G1 umístěný tříletý Yupanqui, vnuk Interprete po mílaři Jet Black.

Super Concorde nebyl synem Nasrullaha, ale jeho vzdáleným pra-pravnukem. Byl z druhého a posledního ročníku předčasně uhynulého Bold Reasoning, přičemž v tom prvním byl samozřejmě skvělý Seattle Slew. Super Concorde ovšem následoval zcela jinou cestu: byl šampionem dvouletých ve Francii 1977, a ačkoliv uhynul rovněž brzy, ve dvanácti letech, stačil dát irského šampiona sprinterů Big Shuffle, který byl jako plemeník zakoupen do německého Gestut Auenquelle. V jeho "barvách" se šestkrát stal šampionem německých plemeníků, a na tomto postu několikrát střídal skvělého Monsuna. V roce 2010 byl sesazen svým vlastním synem Areionem, který se na čelo vyhoupl ještě třikrát, naposledy v roce 2017. Areion je stále aktivním plemeníkem v Gestut Etzean.

Ani Candy Stripes nepatřil ke "staré gardě", ale byl synem Blushing Grooma. Jen lehce závodící ryzák přišel druhý ve francouzských Guineas 1985 a celou chovnou kariéru strávil v Argentině, ačkoliv několik připouštěcích sezón absolvoval i na severní polokouli, ve Spojených státech. Candy Stripes byl třetím v argentinském žebříčku plemeníků 2000, a třikrát se ještě dostal do top 10. Mezinárodní jméno si získal především jako otec Invasora, uruguayského vítěze Trojkoruny i místního Koně roku, a posléze rovněž Koně roku ve Spojených státech po vítězství v Breeders' Cup Classic 2005. Další syn Leroidesanimaux byl americkým šampionem trávařů 2005, a později otcem vítěze Kentucky Derby a plemeníka Animal Kingdom. Nicméně za těmito vlajkovými úspěchy jsou skryty dva možná ještě podstatnější: Candy Stripes byl mezi pěticí nejlepších mateřských otců devět let v řadě, a jeho nejlepším vnukem je bezpochyby prověřený americký plemeník Candy Ride. A konečně, Candy Stripesův syn Equal Stripes nikdy v žebříčku plemeníků nebyl horší než třináctý, a do top 10 se podíval hned šestkrát, včetně titulu vicešampiona 2017. Candy Stripes a jeho potomci jsou momentálně jednou z největších nadějí větve Blushing Groom, a tím i celé Nasrullahovy linie.

Nasrullah
GB, 1940
Nearco
ITY, 1935
Pharos GB, 1920
Nogara ITY, 1928
Mumtaz Begum
FR, 1932
Blenheim GB, 1927
Mumtaz Mahal GB, 1921
Happy Go Fleet
USA, 1950
Count Fleet
USA, 1940
Reigh Count USA, 1925
Quickly USA, 1930
Draeh
USA, 1939
Bull Dog FR, 1927
Miss Bunting USA, 1930

Fleet Nasrullah byl brilantně rychlým handicapovým koněm pozdních 50. let. Je běžně přítomen v mnoha amerických rodokmenech, stejně jako jeho vnuk Flying Paster, kalifornský Kůň roku i šampion plemeníků. Pro zajímavost, ve čtyřech letech se jeho waterloo stalo kalifornské tažení Spectacular Bida, za nímž zůstal hned v pěti předních dostizích, a to včetně traťového rekordu Malibu Stakes a světového rekordu v Charles H. Strub Stakes. Kromě řady vítězů je dědictvím Flying Pastera i jeho vnuk Yankee Gentleman, mateřský otec vítěze Trojkoruny American Pharoah.

Americký odchovanec Nasram šokoval porážkou pole King George VI. and Queen Elizabeth Stakes 1964 po několika dobrých výkonech ve Francii. Tam také strávil celou chovnou kariéru, a v roce 1966 dostal k připuštění Iskru, dceru výborného francouzského plemeníka Le Haara. Hříbě se však narodilo už ve Státech, a dostalo do vínku složené jméno Naskra. Hřebec ve třech letech doběhl třetí v Blue Grass Stakes za pozdějším vítězem Derby Dust Commanderem, a třetí v Belmont Stakes za High Echelonem; navíc se umístil v několika ceněných handicapech. Jeho nejlepší syn Star de Naskra měl tu smůlu být příslušníkem ročníku Affirmed a Alydara, za nimiž také zůstal třetí v Laurel Futurity G1. American Derby G2 zase ztratil se svým paternitním polobratrem Nasty And Bold, a celkově nikdy nezískal jedničkový dostih. Přesto měl jako čtyřletý výtečnou formu, s níž dokázal získat Whitney Handicap i porazit Alydara v krátkém Carter Handicapu G2, což mu spolu s dalšími výkony vyneslo titul šampiona sprinterů. Star de Naskra nebyl špatným plemeníkem, ale do dějin se zapsal spíše Naskra sám, a to svým pra-pravnuky Maria's Mon a především mezinárodním plemeníkem More Than Ready.

A závěrem, větev Mill Reefa a jeho syna Shirley Heightse sice patří k těm klasickým uvnitř Nasrullahovy linie, ale přesto má jeden další příběh k vyprávění. Elegant Air, syn Shirley Heightse, byl odchovancem Paula Mellona, stejně jako jeho slavný děd. Na dráze vyhrál Tattersalls Gold Cup na 2000 metrů, a přidal několik G3 vítězství. Do chovu odešel jako pětiletý, a hned první ročník hříbat přinesl dva G1 vítěze: Air du Rhien po třetím místě ve francouzských Oaks vyhrála Prix Saint-Alary, a dvouletý Dashing Blade získal National Stakes i Dewhurst Stakes. Tříletou přípravu Dashing Bladea zdrželo zranění, a hřebec zklamal jak v britských Guineas, tak při Royal Ascotu. Následně byl poslán do Francie, kde získal kvalitní Prix Eugene Adam, a poté doběhl druhý za někdejším klasikem Turfkonigem v Bayerisches Zuchtrennen. Znovu zklamal v britských International Stakes, ale konečně získal vytoužený G1 triumf v Gran Premio d'Italia, než zranění definitivně ukončilo jeho kariéru.

Elegant Air uhynul v roce 1990 po pouhých pěti sezónách v chovu. Dashing Blade strávil rok v Littleton Stud, a pro sezónu 1992 byl prodán do německého Gestut Etzean. V roce 1998 se stal šampionem německých plemeníků, a do své smrti ve věku 26 let zanechal řadu užitečných koní. Patrně nejslavnějším potomkem Dashing Blade byla Stacelita, klasická vítězka ve Francii a šampionka trávařek ve Spojených státech. Nicméně tři roky před ní se narodil ryzák z matky Loveria, příslušnice slavné německé rodiny Love In, pojmenovaný Lord of England. Jako dvouletý došel třetí v italském Gran Criteriu G1, a o rok později i v německých Guineas. Své velké vítězství nakonec získal v Bayerisches Zuchtrennen, kde porazil jak francouzského G1 vítěze a klasicky umístěného Laverocka, tak německou oaksistku Almeritu. Lord of England je aktivním plemeníkem v Gestut Etzean, a dal klasické vítěze Fedoru a Isfahana, stejně jako několik klasicky umístěných koní. I Lord of England je tak jednou z možných bran do budoucnosti pro celou Nasrullahovu linii.

Schéma méně významných větví linie Nasrullah

Poznámky k rozdělení linie

Nasrullah se narodil před bezmála 80 lety, a vzhledem k obrovskému dědictví na obou stranách Atlantiku je problematika jeho linie už poměrně obsáhlá. Jednou z nich je i životaschopnost jednotlivých dobře odlišitelných větví, která samozřejmě ovlivňuje současnost i budoucnost celé linie.

Několikrát jsem zmínila, že někdejší dynastie Bold Rulera je u svého konce. Ve skutečnosti ale slábne celá linie Nasrullaha, kde je rozdíl mezi výskytem v prvních dvou generacích a ve třetí až páté generací rodokmenů elitních vítězů zhruba 10%, což je na poměry plnokrevné populace gigantické číslo. A i přesto, že Seattle Slewova vlastní linie, vycházející z Nasrullaha, utěšeně roste, samotný zakladatel rodu naopak z "horní linie" rodokmenu pomalu mizí.

Proč tomu tak je? Bold Ruler rozhodně za vše nemůže. Exodus Princely Gifta byl popsán, a kromě toho, tato větev nikdy nebyla skutečně silným producentem plemeníků. Ještě v daleko větší míře totéž platí pro Nashuu, jehož vlastní hřebčí větev mateřských otců může být pokládána spíš za hříčku přírody. Indian Hemp, Fleet Nasrullah i Nasram byli striktně lokálními americkými vlivy, a totéž platí pro Rego v Austrálii. Velmi rychle nám tak zůstávají pouze větve Red God a Never Bend. Pojďme se podívat, jak vypadal jejich vývoj.

Red God
USA, 1954
Nasrullah
GB, 1940
Nearco ITY, 1935
Mumtaz Begum FR, 1932
Spring Run
USA, 1948
Menow USA, 1935
Boola Brook USA, 1937
Runaway Bride
GB, 1962
Wild Risk
FR, 1940
Rialto FR, 1923
Wild Violet FR, 1935
Aimee
GB, 1957
Tudor Minstrel GB, 1944
Emali GB, 1945

Red Godův syn Blushing Groom v jeden moment vypadal jako pokračovatel linie. Dal kanadského šampiona Runaway Groom, který strávil celou chovnou kariéru v Kentucky, stejně jako jeho vlastní syn Cherokee Run. Talentovaný mílař Rahy, majitel královského původu, byl stažen do chovu na Three Chimneys Farm v období její největší prestiže. Extrémně silná dvojice klasiků Rainbow Quest a Nashwan zůstala v Británii, stejně jako fenomenální dvouletek Arazi v počátku své kariéry. Nicméně: Nashwan byl pouze dobrým otcem, ne pokračovatelem, a jeho brilantní syn Bago byl z dráhy rovnou prodán do Japonska. Arazi jako plemeník procestoval pět zemí a s ohledem na talent, který prokázal na dráze, byl v chovu absolutním zklamáním. Rahy se ukázal být skvělým mateřským otcem, a jeho výborný syn Noverre, polobratr Araziho a diskvalifikovaný vítěz francouzských Guineas před ziskem Sussex Stakes a devíti G1 umístění, strávil v irském chovu pouhých pět sezón, po nichž byl exportován do Indie.

Ze zmíněných jmen byl daleko nejúspěšnější Rainbow Quest, ovšem i jeho vliv se hodnotí obtížně. V počátcích své kariéry vypadal jako klasický plemeník a s odstupem času jako patrně nejlepší producent linie za Mill Reefem, nicméně skočil jako šampion mateřských otců Velké Británie a Irska, a jeho úspěchy na této pozici nejsou o nic méně působivé, než výpis klasických vítězů: vítězové Epsom Derby North Light a Kris Kin, vítěz Guineas Footstepsinthesand, vítězky Oaks Look Here a pravnučka Talent, šampion starších koní Rakti, a neporažený fenomén a rovněž pravnuk Frankel. Synové Rainbow Questa pak celou situaci ještě více zkoplikovali: vítěz Derby Quest For Fame zahájil chovnou kariéru ve Státech, ale po několika letech byl přesunut to Austrálie. Saumarez se stal pouze mateřským otcem klasiků Authorized, Gentlewave a francouzského Les Beaufs, a byl prodán do Jižní Afriky. Spectrum, který dal klasického vítěze Golana a několik dalších dobrých koní v Irsku, létal na podzimní sezónu do Austrálie, a poté následoval Saumareze do Jižní Afriky. Golan, klasický kůň každým coulem svého rodokmenu a každým dostihovým výkonem, zahájil chovnou kariéru v Coolmoru, ale po čtyřech sezónách byl odeslán na Grange Stud jako national hunt plemeník, a následně prodán do Ruska. A závěrem, nemódní St. Leger vítěz Nedawi strávil celou svou (a ne neúspěšnou) chovnou kariéru v Brazílii.

Poslední a nejméně známou součástí linie je Candy Stripes, již zmíněný úspěšný argentinský plemeník. Jeho syn Equal Stripes je rovněž dobrým otcem, nicméně dostihový svět měl rozhodně větší víru v Leroidesanimaux, který dal ve druhém ročníku vítěze Kentucky Derby Animal Kingdom - ale dál už téměř nic. Crimson Knight došel druhý v méně významném trialu Tampa Bay Derby, Temples Door v G2 San Gabriel Stakes pro starší, Leroy's Dynameaux vyhrál malou kalifornskou grupu 3, a Marfach se umístil v G3 Tyros Stakes v Irsku. Nicméně se jedná o náhodné výsledky, a těžko z nich očekávat, že Leroidesanimaux bude pokračovatelem linie. Animal Kingdom zahájil chovnou kariéru pod vlajkou Darley v roce 2013 v Austrálii, a následující jaro rovněž ve Státech. Loni měl první ročník tříletých, včetně páru G2 koní a australského hřebce Peaceful State, jenž přišel třetí v Australian Guineas G1. Každopádně je tu brzo nejen na jakékoliv soudy, ale také adekvátní posouzení nadějí do budoucna.

Co nám tedy zbylo z dědictví Blushing Grooma? Všichni velcí synové Rainbow Questa byli exportováni mimo hlavní dostihový svět, stejně jako Rahyho synové Fantastic Light a Noverre, a Bago po Nashwanovi. Zůstalo několik nemódních synů Cherokee Run ve Státech a potomci jeho syna War Pass. Noverreho syn Le Havre vyhrál francouzské Derby rok po exportu svého otce, a je nadějným mladým plemeníkem, ale zatím má pouze vynikající klisny Avenir Certain a La Cressonniere. Animal Kingdom je příliš mladý, ale prozatím v dobré pozici zázemí chovatelského gigantu a s hmatatelnými úspěchy na svém kontě. A konečně, Equal Stripes je aktivní a jeho větev je velmi úspěšná v Argentině.

Mít čtyři úspěšné nebo přinejmenším slibné plemeníky ve třech různých částech světa není vůbec špatný počin. Hypotetickým pátým je navíc Bago, jehož poslední zjistitelná hříbata jsou letos tříletá. Nicméně jak to na vypadá v kontextu jedné ze dvou žijících větví někdejšího Nasrullahova impéria? To je otázka, zejména s ohledem na to, že se jedná o silnější z obou větví.

Never Bend
USA, 1960
Nasrullah
GB, 1940
Nearco ITY, 1935
Mumtaz Begum FR, 1932
Lalun
USA, 1952
Djeddah FR, 1945
Be Faithful USA, 1942
Milan Mill
USA, 1962
Princequillo
IRE, 1940
Prince Rose GB, 1928
Cosquilla GB, 1933
Virginia Water
USA, 1953
Count Fleet USA, 1940
Red Ray GB, 1947

Případ Mill Reefa není úplně nepodobný. Fenomenální dostihový kůň začal připouštět roku 1973, a hned první ročník tříletých obsahoval Acamase a Shirley Heightse, kteří si mezi sebe rozdělili britské, irské i francouzské derby. Shirley Heights dal vítěze francouzského derby 1984 v Darshaanovi a vítěze britského Derby 1985 ve Slip Anchorovi, a když v roce 1987 Mill Reef obhájil titul šampiona plemeníků s Derby vítězem Reference Pointem, zdály se klasické možnosti linie téměř neomezené.

Hned roku 1988 získal britské Guineas Doyoun, a po něm přišli trojnásobná klasička z roku 1992 User Friendly po Slip Anchor, vítězka francouzkých Oaks 1995 Carling, vítěz britských Guineas 1996 Mark of Esteem, vítěz francouzských Guineas 1997 a fenomenální středotraťař Daylami, vítěz britského Derby 1998 High-Rise, vítěz Breeders' Cup Turf 2000 Kalanisi, a konečně roku 2003 téměř neporazitelný klasik Dalakhani. Pokud se zdálo, že linie má zajištěné své skvělé místo na slunci, dostihoví bohové se museli naivitě turfmanů velmi upřímně zasmát.

Většině Mill Reefových synů se v chovu nevedlo. Acamas zůstal neplodný, Glint of Gold, Mill Reefův prověřený kontinentální G1 vítěz a v Británii druhý v Derby za Shergarem, uhynul ve dvanácti letech bez výraznějšího úspěchu v chovu. Irský klasik Wassl strávil v chovu pět let, ale to, co zanechal, bylo žalostné dokonce i na tak krátké období. Vítěz BC Turf Lashkari uhynul v šestnácti letech, ale jediným výjimečným produktem jeho krve byl vnuk Sinndar z dcery Sinntary. Reference Pointa, nejvýše hodnoceného syna Mill Reefa s ratingem 139, stála život zlomená noha v pouhých sedmi letech, ale i přesto zanechal jen několik dobrých klisen ze čtyř ročníků hříbat.

Pro zajímavost, Sinndar zůstal jediným koněm v historii, který získal britské i irské Derby a Prix de l'Arc de Triomphe ve stejné sezóně. Stejně tak Mill Reef byl jediným plemeníkem, který kdy dal vítěze všech tří nejdůležitějších evropských Derby v jednom roce - což je meta, které nedosáhl ani Sadler's Wells, ani zatím Galileo. Nicméně historie dostihla Mill Reefovu linii na několika místech, a nejinak tomu bylo právě z Shirley Heightsem, protagonistou Mill Reefova neuvěřitelného treblu. Jeho Derbyvítěz Slip Anchor strávil v chovu 20 let, ale nedal jediného dobrého syna. High Estate zaskočil celý svět zplozením Derbyvítěze High-Rise, ale sám High Estate procestoval jako plemeník čtyři země bez sebemenšího úspěchu, a High-Rise naprosto stejně zklamal v Japonsku. Deploy přepsal dějiny jako mateřský otec Dubawiho, ale sám nebyl ani silným plemeníkem, natož producentem hřebců. Případ Elegant Air a jeho vnuka Lord of England byl popsán výše, ale jde o sice živou, ale pouze lokální a celkově velmi málo významnou větev. Z produkce Shirley Heightse tak nakonec zůstal jediný pokračovatel Darshaan, ale i jeho příběh je komplikovanější, než by se mohlo zdát.

Mill Reef
USA, 1968
Never Bend
USA, 1960
Nasrullah GB, 1940
Lalun USA, 1952
Milan Mill
USA, 1962
Princequillo IRE, 1940
Virginia Water USA, 1953
Hardiemma
GB, 1969
Hardicanute
GB, 1962
Hard Ridden GB, 1955
Harvest Maid GB, 1949
Grand Cross
GB, 1952
Grandmaster IRE, 1942
Blue Cross GB, 1946

Shirley Heights sám byl mateřským otcem vítěze Breeders' Cup Turf In the Wings, stejně jako předkem mnoha G1 koní skrze své dcery. Deploy, jak zmíněno, se stal mateřským otcem Dubawiho. Darshaan sám tento trend následoval jako šampion mateřských otců Velké Británie v letech 2002 a 2013, a sepsat všechny výborné potomky jeho dcer je zkrátka nemožné. Zmiňme Sendawara, High Chaparrala, Alamshara, Azamoura, Islington, Shawandu, Alboradu nebo Marienbarda, všechno velké evropské vítěze a šampiony, kteří by byli následovaní mnoha dalšími dobrými koňmi. Nicméně Darshaan musel čekat sedm let na prvního klasického hřebce v Mark of Esteem, který získal Guineas, a sedm dalších, než přišel francouzský derbyvítěz Dalakhani - což bylo z hřebců vše.

Mark of Esteem se prozatím ukazuje jako slibný mateřský otec, a jeho rovněž ojedinělý klasický syn Sir Percy je zatím hořkým zklamáním. Ani Dalakhani nebyl skutečně silným otcem, a jeho mnohonásobnému G1 vítězi a vytrvalému klasiku Conduitovi se v Japonsku v roli otce vůbec nedaří. Vítěz francouzského Derby Reliable Man se nesetkal s velkou důvěrou chovatelů (šest let, tři země) ale prozatím má s druhým ročníkem potomků velmi pěkné výsledky jak v Německu, tak na Novém Zélandu.

V celé hierarchii linie nám nyní zbývá poslední velký syn Mill Reefa, Doyoun, který se narodil 13 let po Shirley Heightsovi. Vyhrál Guineas a došel třetí v Derby, čímž se stal další velkou nadějí linie. Nicméně Doyounův první klasický vítěz se narodil až v pátém ročníku, a zůstal jediný. Byl to Dalakhaniho polobratr Daylami, který byl jedním z nejpamětihodnějších koní konce 20. století se sedmi G1 triumfy, evropským klasickým vítězstvím i fenomenálním triumfem v Breeders' Cupu, a poctami šampiona na obou stranách Atlantiku. Ani Daylami se nevymkl osudu celé linie a dal jediného klasika v irském Derbyvítězi Grey Swallow. Ten zklamal patrně nejhůř z celé linie: s výjimkou G1 umístěné Australanky Ungrateful Ellen nedal naprosto nic. Stejně dopadl další úspěšný syn Doyouna, vítěz Breeders' Cup Turf Kalanisi, někdejší respektovaný rival Fantastic Lighta a Giant's Causewaye. V duchu celé linie mají už Doyounovy dcery na svědomí takové koně, jako Zarkava a Almanzor, a Daylamiho vnuci Arcano a Pierro naznačují, že ani on se mateřským trendům linie příliš nevymkne.

Po epxlozi klasického talentu v osmdesátých letech a záři excelentních mladých nadějí v letech devadesátých tak Mill Reefovu větev postihl pád, jehož monstrozita i zkušeným turfmanům přivyklým na zlá překvapení bere dech. Selhali prakticky všichni hřebci už od počátku nepočetné linie, což nemohlo dopadnout dobře. A se vším optimismem se zdá, že pokud nebude mít štěstí Reliable Man, jenž určité kvality bezpochyby naznačil, Mill Reefova role v dějinách hřebčích linií brzy skončí.

Never Bend
USA, 1960
Nasrullah
GB, 1940
Nearco ITY, 1935
Mumtaz Begum FR, 1932
Lalun
USA, 1952
Djeddah FR, 1945
Be Faithful USA, 1942
River Lady
USA, 1963
Prince John
USA, 1953
Princequillo IRE, 1940
Not Afraid USA, 1948
Nile Lily
USA, 1954
Roman USA, 1937
Azalea USA, 1944

Komplikovaná a bohatá historie linie má ještě jednu část, kterou musíme zmínit. Je jí paternitní polobratr Mill Reefa Riverman, jemuž jsme se věnovali pouze okrajově, což je bohužel z hlediska paternitních linií zasloužená pozice. Riverman byl šampionem francouzských plemeníků, ale jeho větev nikdy ani "nenašlápla" k rozvětvení, které dokázali vytvořit Blushing Groom i Mill Reef. Riverman i jeho nejlepší syn Irish River byli naprosto excelentními mateřskými otci, a ostatní menší hřebci linie měli podobný typ produkce. Linie nicméně dostala překvapivý impuls ve vítězi Prix de l'Arc de Triomphe Sakhee, který o rok dříve prohrál Derby jen se Sinndarem a po "Arku" překvapil svět druhým místem v Breeders' Cup Classic na písku. Sakhee ovšem dal jediného klasika ve třinácti ročnících, a tento vítěz francouzských Guineas jménem Tin Horse má zatím sám pouze grupově umístěnou dceru v Itálii.

Právě dokončený přehled se může zdát zbytečně dlouhý a komplikovaný, ale měl by umožnit shrnutí několika faktů. V prvé řadě exemplární případ růstu a pádu klasického impéria Mill Reefa, stejně jako zarputilou životaschopnost větve Blushing Groom v různých částech světa. A konečně shrnutí situace celé roztříštěné linie, která, popravdě řečeno, není dobrá. Jaký bude její další osud, to je prozatím dost nepředvidatelně v rukou několika mladých plemeníků.

Nicméně by mělo být naprosto zřejmé, proč byla linie Nasrullah v rámci analýzy současných krevních linií ustanovena právě tak, jak byla. Žádná z jejích současných větví si tento titul zkrátka nezaslouží, a naopak, jak jsme viděli v případě Seattle Slew a uvidíme v případě Grey Sovereign, zmínění dva moderní pokračovatelé Nasrullaha předvádějí tak svébytné výkony na chovatelském poli a tak výrazné charakteristiky po tolik generací, že si nezaslouží být označeni jako pouhá "větev".

Zároveň už jen zkonstatujme, že přežití celé linie by jen prospělo celému chovatelskému světu, protože její současní představitelé přinášejí do majoritní "northerndancerovské" populace řadu velmi raritních vlivů. Equal Stripes je prochován na Northern Dancera, ale jeho bába pochází z krosu argentinských větví linií Fairway, Son-In-Law a Manna, což je ve vyspělém světě dávno pohádka minulosti. Animal Kingdom je po matce vnukem německého Acatenanga z linie Dark Ronald, a jeho třetí matka Diasprina pochází z linie Pharise. Aerionova bába Alata je z linie Djebel, a prabába Altamura pochází z linebreedingu na St. Simon, což je pro současnou generaci turfmanů dávno nepředstavitelná situace. A konečně, Lord of England je po matce vnukem poměrně obskurního Los Santos, hřebce z linie Teddy, lépe řečeno dokonce z 3x3 linebreedingu na Tantieme, syna Deux Pour Centa. A už jen pro zajímavost, Reliable Man po Dalakhanim je, rovněž dnes už nevídaně, pravnukem Petinga. Nezbývá, než nositelům této krve popřát hodně a hodně štěstí, protože plnokrevník přesycený Northern Dancerem by jejich úspěch opravdu potřeboval.

Větve linie

Co se týče rozdělení linie pro účely analýzy, Seattle Slew byl postaven jako samostatná linie, a stejně tak Grey Sovereign, jehož profil následuje. Neoddiskutovatelný je historický význam Mill Reef a Bold Ruler, a totéž platí pro Blushing Groom, který si lehké zaostávání za oběma konkurenty vynahrazuje neuvěřitelnou zarputilostí existence. Naopak je sporné, jestli si duo Riverman - Irish River zaslouží vlastní větev, a přinejmenším pro účely analýzy sezóny 2018 se to neukázalo být nezbytné ani příliš smysluplné.

Geografickou odlišnost, bez nároků na světovou slávu, vykazují i větve Princely Gift, která protáhla svou existenci na pět generací; Nashua, jehož šestá generace proti vší logice závodí v jižní Americe; konečně Super Concorde, jehož vnuk Areion rovněž v šesté generaci snad v Německu neřekl poslední slovo.

Linie Nasrullah v ČR

Prvním plemeníkem linie u nás byl All Tiger, vnuk Nasrullaha, který byl do tehdejšího Československa importován v roce 1976, tedy už několik let po úspěších Mill Reefa, Rivermana i Secretariata. All Tiger přišel třetí v Ceně tříletých hřebců i Velké jarní ceně; ve čtyřech letech mohl uplatnit sprinterské vlohy a získal Československou cenu na 1400 metrů. Jako plemeník stál několik let v Tochovicích, před definitivním přesunem na Slovensko; v chovu nezanechal výraznější stopu mimo Duka, vítěze Ceny tříletých hřebců, a vnučky Comedie, vítězky Ceny Masise a pozdější matky Zimní královny Cathy Dancer.

Registana © Jana Němečková

Druhým zástupcem byl Nelson, narozený r. 1978, vnuk vítěze Coronation Cupu Zucchera a syn Tunyho, polského a později východoněmeckého plemeníka, jehož bába Nokka byla pravou sestrou Djebela. Tuny zanechal v německém chovu tři vítěze Derby - Tauchsporta, Antrieba a Desiree, a v polském chovu vítězku Nagroda Derby i Nagroda Liry (Oaks) Sekwoju; u nás dal vítěze derby v Nelsonovi z Ninive, polosestry našeho Koně roku Nikolase. Nelson bohužel uhynul během první sezóny v chovu, a z deseti připuštění zůstalo pět hříbat, z toho čtyři dcery Domenica, Vikona, Versonka a Zulajda. Všechny byly zařazeny do chovu; Versonka dala pátého z Velké květnové ceny Velveta ze Zahájí a pátou z Ceny hřebčína Napajedla Velkou Medvědici, Vikona výborného Valesana, jedničkového sprintera stejně jako třetího ze Zlatého poháru i Velké ceny českého turfu, vedle řady skvělých umístění; Zulajda přispěla alespoň osminásobnou vítězkou Zirou. S ohledem na tyto výsledky je Nelsonova předčasného úhynu nejspíš škoda. Krev Tunyho nicméně zůstane s naším turfem navždy spjatá, a to prostřednictvím Tauchsportovy dcery Registany, fenomenální dvojnásobné vítězky Velké pardubické.

Koncem 80. let přišli do našeho chovu Donegal a Beldale Ball. Druhý jmenovaný vyhrál australský Melbourne Cup G1, a jako syn Nashuy a vnuk Barbizona po Polynesian do českého chovu v podstatě přinesl obrácený kros Mr. Prospectora, navíc se skvělou americkou klasickou rodinou Silver Fog. Víme už ovšem, kam historie odsoudila většinu synů výtečného Nashuy; Beldale Ball v našem chovu zanechal 11 ročníků, a z rovinářů Nominski získal pouze Moravské derby I.kat; z překážkářů vynikl Barrow, vítěz Zlatého poháru Paramo a čtvrtý z Velké pardubické 1999 za Peruánem, vedle řady pěkných výkonů. Méně je známé jméno Holana, který s amatérem Láškem finišoval čtvrtý ve Velké o dva roky dříve, za Vronskym, Marketplacem a Grettym; mimoto byl dvojnásobným jedničkovým vítězem z rovin ze Slušovic. Posledním jedničkovým koněm v jinak kvantitativně slušné produkci Beldale Ball byl Monte Bell, pátý z Memoriálu kpt. Rudolfa Poplera a čtvrtý ze Zlatého poháru Paramo.

Donegal pocházel z rychlé větve Princely Gift, a do Československa přišel z Rakouska jako G3 vítězný mílař s vynikající krví, z matky po Habitat a báby po Petition. Donegal u nás dal vítězku Ceny zimní královny a později jedničkově umístěnou Bajku, pátou z Ceny zimní královny Carta Blanca, pátého I.kat. na 1800 metrů Cowley, třetí z jedničkové míle ze Slušovic Expozici, čtvrtého z Ceny Moravy I.kat. Indise, vítěze Memoriálu prof. Václava Michala a Zářijové ceny Pierra a vítěze Memoriálu dr. Frankerbergera a jedničkového Pardubického derby (a později nevýznamného plemeníka s pár potomky) Raphaela; z překážkážů lze jmenovat vítěze Memoriálu kpt. Poplera Iliona, vítěze jedničkového krosu Volta a účastníka Velké pardubické (byť jinak neúspěšného) Zeerow. Donegal však bohužel strávil svou chovnou kariéru ve stínu svého otce, který začal působit v chovu jen o rok později, a to plně v souladu se svým jménem: Dara Monarch.

Co se týče několikanásobného šampiona plemeníků a skutečného patriarchy napajedelského hřebčína, je zbytečné opakovat mnohokrát napsané. Odkážu na profil Dara Monarcha na webu TB Diamond, který brzy bude, spolu s ostatními profily, dostupný i zde na webu; z velkých jmen pouze připomeňme klasiky Ceresta a Vadaru, dvojnásobně klasicky umístěného Cerberuse, výborné a vesměs klasicky umístěné klisny Completa, Fatra Line, Lakonica a Sara, nebo rychlíky Century Day, Monte Carlo, Nick, Pudr, Sicky a Yokom. Dara Monarchův obrovský vliv podtrhly dcery v chovu, jmenovitě Apartma, Step, Vakacia či Widama. Přes nevídané zařazení tří synů a vnuka do chovu se však nepodařilo zajistit hřebčího nástupce linie, což u problematické a otcovsky nepříliš silné větve Princely Gift není úplně s podivem.

Současníkem Dara Monarcha v zařazení do našeho chovu byli Big Walt, vítěz G2 Sanford Stakes, třetí v G2 Saratoga Special a čtvrtý v G1 Hopeful Stakes, který pocházel dokonce z 3x4 linebreedingu na Nasrullah přes větve Never Bend a Bold Ruler. Ryze americký chov nám zanechal vynikající sprinterku Gorgonii, šampiona dvouletých Catapulta a druhou ze Slušovických Oaks Hespu, matku vynikajícího steeplera Hegnuse; podobně po slovenském Ron Stevens, synu Blushing Grooma, zůstal vnuk Vandual, další známý steepler současnosti. Ve Státech G3 umístěný mílař až středotraťař Ron Stevens dal i třetího z Memoriálu dr. Frankenbergera I.kat. Bastiena a čtvrtou z bratislavské zimní královny Berosu.

Ligreta, dcera Sectoriho © Jana Němečková

Druhým velkým jménem z debutantů ročníku 1990 se však mimo Dara Monarcha ukázal být Sectori, syn nikoho menšího než samotného Secretariata. Malý švýcarský vítěz navíc pocházel z bezprostřední rodiny vítěze irského derby a britského St. Leger Ragusy a druhé z irských Guineas Mariel, jejíž rodina vede k vítězce Prix Vermeille Leggeře i nedávným špičkovým mílařům Excelebration a Lancaster Bomber; sám Sectori byl polobratrem Croftera, druhého z Prix de la Foret G1 ve vynikající konkurenci Moorestyle a Kilijaro. Přestože Sectori dal příkladně tvrdého univerzála Caravela, brilantního dvouletka Lucreta a klasicky umístěného Tabuna, jeho jméno zůstává - opět očekávatelně - spjaté s produkcí klisen, které mimo jedničkových vítězek Abby a Adély či vynikající steeplerky Ligrety, vítězky Ceny Vltavy nad Sixteen a vítězky IV. kvalifikace na Velkou pardubickou 2006, zahrnují známé matky Amerika, Divá Bára a Puma.

Na sezóny 1991 a 1992 byl do Československa pronajat polský Neman, vítěz polského i rakouského derby. Pamětníci patrně vzpomenou na třídového mílaře Briana, jedničkovou vítězku Miss Neman, někdejšího předního tříletka Vivida či v Rusku narozeného Rezona, vítěze Starohájského derby i našeho St. Legeru, stejně jako německé G2 Grosser Kaufhof-Preis. Mimo nich si zaslouží zmínku Dominika, třikrát jedničkově umístěná a pátá v Oaks, čtvrtá z Ceny hřebčína Napajedla Richelli a v Bratislavě jedničkově umístěná Semantha, stejně jako jedničková proutěnkářka China a jedničkově umístění krosaři Maryčka a Tamburine Man

Dalším pronajatým hřebcem byl Jolly Groom, v Maďarsku běhající syn Blushing Grooma, jehož matka Jolivar po Herbager byla polosestrou americké šampionky dvouletých klisen a druhé z Kentucky Oaks Before Dawn. Jolly Groom u nás připouštěl v sezónách 1993 a 1994, a zanechal jedničkovou vítězku Báá, stejně jako předního mílaře a nekolikanásobného jedničkového vítěze Micka.

V roce 1992 u nás zahájil kariéru Burslem, impozantní hřebec po vítězi Two Thousand Guineas Nebbiolo, který nešťastně uhynul třetí sezónu v chovu, a z rodiny plemeníků Lavenduly, která je popsána v profilu Turn-To. Burslem exceloval jako dvouletý, kdy Beresford Stakes G2 ztratil s šampionem Danzatore a Anglesey Stakes G2 s budoucím šampionem Caerleonem; National Stakes G2 sice ztratil s dalším pozdějším českým plemeníkem Glenstalem, ale porazil budoucího klasika Lomonda. Burslem zanechal světovému turfu vnuka Yavana's Pace, vítěze či umístěného v devatenácti graded vytrvaleckých dostizích, včetně dvou edic Irish St. Leger. V našem chovu Burslem strávil 13 sezón, ale kromě importované jedničkové vítězky Sillars Sandpiper dal pouze jedničkově umístěného Fahrenheita.

Zajímavým pokusem pak byl import chilského Asturiano, místního G1 vítěze na 1600 metrů, který se jako starší v Kanadě umisťoval v grupových dostizích do 2000 metrů. Asturiano byl synem kanadského klasika a předního dvouletka Sharp-Eyed Quillo, a opět z 3x4 linebreedingu na Nasrullah přes hřebce One-Eyed King a Never Say Die. Asturiano u nás nedostal zásadní příležitost, a v chovu nezanechal téměř nic mimo steeplerů Nikolesa a Le Czech.

Acoss, nejlepší syn Cossia © Jana Němečková

Arcane, třetí syn Blushing Grooma v regionu a jedna z plemenických senzací druhé poloviny 90. let, má na webu vlastní profil. Tady nejde alespoň v rychlosti nezmínit klasičky Vapeta a Shercana, druhého z Ceny prezidenta republiky Larcana a její vítězku a druhou z Oaks Gloriettu, druhou ze slovenského St. Legeru Lakoru či druhého z Ceny zimního favorita Irsay Olivera.

Z importů byl Arcane následován hnědákem Cossio, synem hvězdného Shirley Heightse z bezprostřední rodiny jeho syna Darshaana. Cossio startoval ve Španělsku, kde přišel pátý v Derby Espagnol s klasifikací listed; v našem chovu začal působit jako čtyřletý. Za sedm let působení zanechal zhruba šedesátku potomků, dvojnásobného jedničkového sprintera i mnohokrát umístěného a tabulového Acosse, třetího a pátého z CEBC Sprint; dále pak čtvrtou z Pardubické zimní královny a třetí z Ceny Whisky Avanci, čtvrtou z jedničkové míle Crisbu, vítězku Ceny SCHPMDK, několikrát jedničkově umístěnou a třetí ze slovenského St. Leger Fenerive, čtvrtého z Podzimní ceny I.kat. Kicose, pátou z Ceny SCHPMDK Kordelinu, třetího z Ceny Schaumann I.kat. Luculuse, jedničkového vítěze na 2200 metrů a pátého z Velké jarní ceny Persia, a z překážkářů pak pátého z Poplerova memoriálu Gecosse a čtvrtého z jedničkových proutěnek Tedda.

Zakinthos, druhý ještě z Československého derby za Barbakanem a vítěz slovenského Derby-revanše nad Law Sozirim, byl dalším produktem linebreedingu na Nasrullah, tentokrát skrz větve Mill Reef a Bold Ruler. Předchozí odstavce celého profilu opět dávají dobrou analýzu jeho možností v chovu, když byl nejen synem Reference Pointa, ale také s prominentním vlivem hřebců Habitat a Prince John. Zakinthos, jenž odešel do chovu až v osmi letech, dal v prvním ročníku ryzáka Golden Weel, druhého z Ceny Muscatite a Ceny trojročných žrebcov, třetího z Velké jarné ceny a následně ještě dvakrát jedničkově umístěného, ale dál už bohužel nikoho, kdo by se mu alespoň vzdáleně přiblížil. Podle databáze Jockey Clubu nebyl Zakinthos v podstatě ani vyzkoušen ani jako mateřský otec.

Podobně pozdě odešel do chovu i Mr. Bid, v Československu narozený produkt připouštění Američanky Maynadier v Polsku stojícím rovněž Američanem Baby Bidem. Zajímavostí je argentinský vliv u otce i matky, stejně jako 4x5x6 linebreeding na Nasrullah a přítomnost legendárního Spectacular Bid v druhé generaci. Mr. Bid prokázal dobrou výkonnost, byl jedničkovým dvouletkem, druhým z Velké jarní ceny a pátým z Velké červnové; v derby vyhořel na posledním místě, ale vrátil druhým místem v Lázeňské míli za Glen Turner. Znovu se objevil na dráze až za rok, ale na předchozí výkony už nenavázal. V chovu působil čtyři roky, a často byla vidět jeho bílá dcera Relace, několikanásobná vítězka nižších kategorií překážkových dostihů.

Mandarino po Bin Shaddad © Jana Němečková

Přelom tisíciletí přinesl krátké působení dua Bin Shaddad a Vernius. Prvně jmenovaný byl synem Rivermana z Gazaly, pravé sestry vítěze Irish St. Leger Gonzales a vítěze Grand Criterium Mississippian, a polosestry vítěze francouzského derby Youth. Bin Shaddad byl německým mílařem až středotraťařem zhruba G3 standardu, a dvakrát odešel poražen od klasika Turfkoniga. V maďarském chovu dal Bin Shaddad mimo jiné Koně roku Rodriga a klasičku Robinii; v našem pak v nejvyšších kategoriích úspěšné Sharana, Imposant Bin a Christanta, a úspěšné překážkáře Mildred, Maracant, Korinka, Tammybin. Bin Shaddadovým nejlepším potomkem však byl Mandarino, vítěz kvalifikace na Velkou pardubickou, čtvrtý ze samotné Velké 2010, a pátý o rok později. Za zmínku stojí i dcera Čarokráska, svého času třetí v Zimní královně, která se stala matkou Čáriraye, nedávného výborného proutěnkáře a klasického steeplera.

Vernius byl českým odchovancem po Mill Pondovi z Vernisáže po Dakota, jinými slovy členem staré české rodiny Valencia, stejně jako dalším produktem 4x5 linebreedingu na Nasrullah. Na dráze se stal šampionem dvouletých hřebců, vítězem Ceny trojročných žrebcov, druhým z Českého derby za Temirkanovem po boji o 3/4 délky, a později ještě čtvrtým a pátým z obou exfederálních edicí Zlatého poháru. Vernius sám byl po třech sezónách v chovu pronajat na Slovensko, a z nepříliš početného potomstva na sebe upozornila jen talentovaná Gernia, jedničková vítězka z krátkých krosů i dvakrát NL umístěná z Memoriálu kpt. Rudolfa Poplera. Život Gernie bohužel ukončil pád po osmiměsíční pauze ve Slušovicích, a samotný Vernius uhynul v pouhých patnácti letech.

Secret'n Classy v Doubravách © Jana Němečková

Sezóny 2002 - 2006 přinesly fenomén svého druhu v Secret'n Classy. Mohutný ryzák byl nejen synem Secretariata, ale rovněž kanadské šampionky a hvězdné matky Classy 'n Smart, a tedy polobratrem legendární kanadské klisny Dance Smartly a plemeníka Smart Strike, který však byl v době Secret'n Classyho působení u nás pouze nováčkem s hrstkou G1 vítězů. Teprve po Secret'n Classyho smrti přišli fenomenální Curlin, klasik Lookin At Lucky a zástup G1 koní, kteří ze Smart Strike udělali jednoho z nejuznávanějších amerických plemeníků druhé dekády 21. století.

Secret'n Classy disponoval rovněž výbornou třídou - umístil se třetí v klasických Breeders' Stakes na 2400 metrů, čtvrtý v nevjětším kanadském dostihu Queen's Plate na 2000 metrů, a druhý v Canadian Maturity Stakes pro starší na stejné distanci. V chovu začal působit jako šestiletý, a to v německém Gestut Simmenach, odkud po devíti sezónách přišel do Doubrav. Provázela ho pověst otce G3 vítěze Dictum a v ČR závodící Paedry, třetí z Oaks a druhé z Velké ceny českého turfu, a dvojnásobného jedničkového vytrvalce In Time. Secret'n Classy uhynul po pěti sezónách v českém chovu, jako dvacetiletý; přesto potomci z českého působení zcela nesplnili očekávání, když ze zhruba 120 hříbat vynikli tabulově čtvrtý z Velké májové ceny I.kat. Hannibal José, třetí z Ceny trojročných kobýl a čtvrtá z listed Ceny Arvy Irish Queen, pátá z Pardubické zimní královny i později Ceny prezidenta republiky Kersy a druhý z jedničkové Ceny Cymedica Zannusy; talent nad překážkami předvedli pátý z kvalifikace 2012 Argentan, pátý z jedničkového krosu Cena ČASCH (v Německu narozený) Biba Classy, čtvrtý z Memoriálu kpt. Rudolfa Poplera Brenet, třikrát v Lysé jedničkově umístěná Godea, třetí z Poplerova memoriálu a čtvrtý z kvalifikace na Velkou Grilias, čtvrtý z Poplerova memoriálu Lerak, třetí ze Zlaté spony tříletých Marcanta, pátý z Ceny ČASCH Sagwan a třetí z jedničkové Ceny EŽP a čtvrtý v meranské grupě 2 Tammy'n Classy. Co se týče možného využití dcer Secret'n Classy jako syna excelentního mateřského otce Secretariata, 45 dcer zůstalo bez potomstva, a 9 klisen dalo celkem 15 vnuků Secret'n Classy (dle webu Jockey Clubu).

Mill Pond © Jana Němečková

Ve stejném období připouštěl Yocker, formálně český odchovanec po Knessetovi, vnuku Secretariata. Rodina Yockera je podrobně probrána v profilu jeho matky Yokohamy na webu TB Diamond, stejně jako jeho kariéra. Yocker vyhrál 12 dostihů z 28 a v 10 dalších se umístil; celkem získal přes 1,700,000 korun, k řadě titulů včetně šampiona starších 1996 a 1997, a Koně roku 1997. Později se stal i jedničkovým proutěnkářem. Yocker z hlediska výkonnosti ani původu neměl velký předpoklad uspět, a zanechal necelou dvacítku potomků, z nichž pouze Mr. Yocker dosáhl na tři jedničkové tabulové doběhy v krosech kolem čtyř kilometrů, a Vakria s Verem na ojedinělé tabulové úspěchy v klasických steeplech.

Se jménem Yockera je neodmyslitelně spjatý jeho blízký příbuzný Yokom, syn Dara Monarcha, jehož matka byla polosestrou Yockera; detailní informace o něm nechybí ve výše zmíněném profilu Yokohamy. Je však na místě dodat, že oba hřebci pocházejí ze stejné linie, ale ze zcela rozdílných větví Bold Ruler a Princely Gift. Yokom byl také projevem sprinter, získal 10 vítězství (7 nejvyšších kategorií) a 7 umístění z 27 pokusů a vyběhal něco přes milion korun. Yokom byl z chovu vyřazen po pěti sezónách v chovu, s několika vítězi, nejlépe trojkovým Escape to Heaven.

Mezi oba bílé šampiony se chronologicky vklínil další bělouš, a sice Mill Reefův syn Mill Pond, který byl v sezónách 1993 a 1994 pronajat do Napajedel za Corvara, a pro sezónu 2003 se vracel do českého chovu trvale. Pohádkově bílý hřebec si získal srdce fanoušků, stejně jako řada jeho potomků na dostihové dráze, a vyjmenovat všechny ty vynikající je sice téměř zbytečné, ale tu čest Mill Pondovi prokažme: mnohonásobný jedničkový univerzál od 1800 do 3200 metrů Celník, několikanásobný jedničkový vítěz a listed vítěz Chamill, druhý z Velké ceny Schaumann I.kat. Natík, třetí z Ceny prezidenta republiky a vítězka Ceny ČSCHPMDK Niketa, pátý z Velké jarné ceny i St. Legeru a několikrát jedničkově umístěný Terciel, vítěz jedničkové míle Tesiov, výše zmíněný šampion dvouletých a druhý z Českého derby Vernius, třetí ze Zlaté spony tříletých PP I.kat. Balerína, čtvrtá z jedničkových proutěnek Desperita, čtvrtý z Memoriálu Evy Palyzové steeplechase I.kat. Dobyvatel, čtvrtý ze Zlaté spony tříletých Germill, čtvrtý z Prvomájové steeplechase I.kat. Hamillpond, třetí ze Zlaté spony tříletých a pátý ze Zlatého poháru EŽP PP I.kat. Holy Mill, jedničkový steepler a třetí z Velké pardubické Kedon, třetí z Červnové crosscountry Válečíka I.kat. Rampulina, vítěz Ceny Vltavy Renard Argenté, druhá z Ceny Labe Sešlost, vítěz Velké ceny města Pardubic I.kat. a několikrát jedničkově umístěný Sord, jedničkově umístěná krosařka Sortina, dvakrát třetí z kvalifikace na Velkou pardubickou Ter Mill, dvojnásobný vítěz kvalifikace a třetí z Velké pardubické Valldemoso, vítěz Ceny Vltavy Varcas, pátá ze Zlaté spony tříletých Vinnyfy, a pátá z jedničkového krosu Vipera. Mill Pond, bezpochyby jeden z nejlepších plemeníků posledních dekád, uhynul v roce 2011 v pětadvaceti letech.

Tribal Instinct v Bratislavě © Jana Němečková

Exaltation byl pátým hřebcem větve Blushing Groom, a tříčtvrtečním bratrem vítěze Prix de l'Arc de Triomphe Saumareze. Na dráze byl oficiálně G3 vítězem a G2 umístěným, ale patrně nejlepším výkonem jeho kariéry bylo druhé místo za Galileem v Derrinstown Stud Derby Trialu, a to pouze o délku a půl. Ve stejném dostihu skončil čtvrtý dvojnásobný vítěz St. Leger téže sezóny a pozdější skvělý vytrvalec Vinnie Roe, zatímco Exaltation navázal pátým místem v irském Derby, za Galileem, dvojnásobným kontinentálním G1 vítězem Morshdi, a vítězem Two Thousand Guineas a druhým z Epsomu Golanem. Exaltation svou chovnou kariéru zahájil v ČR; po původním pronájmu do Polska tam byl nakonec prodán, ale jeho potomci se na českých drahách nepřestali objevovat. Vynikli tu vítěz slovenského St. Legeru Ulan, druhý z Pardubického zimního favorita Newcomer, pátá z Pardubické zimní královny Rechialfa, a NL umístěný krosař Status Quo.

Rok po Exaltation zamířil do chovu Tribal Instinct, pro změnu pátý hřebec z větve Mill Reef. Tribal Instinct byl nástupcem Ray of Lighta a Sharp Focuse v dresu Ray Racing, a oba zmíněné překonal jak ziskem klasické Trojkoruny, tak dotacemi téměř 6 milionů korun ke čtyřiadvaceti vítězstvím nejvyšší kategorie a čtrnácti dalším umístěním, přičemž kariéru končil jako sedmiletý skvělým druhým místem v CEBC Mile. Hřebec po výborném Doyounovi z bezprostřední rodiny vítěze anglického Derby Golden Fleece a plemeníka Be My Guest uhynul pátou sezónu v chovu. Zůstaly po něm na Slovensku listed umístěná Carrie, talentovaná jedničková krosařka Natalie a NL umístěná specialistka na krátké krosy Ryana, které byly všechny zařazeny do chovu.

Posledním "historickým" plemeníkem linie byl Normen, pravnuk Blushing Grooma, který ztratil České derby s Laureatem, ale vyhrál to slovenské; později se umístil na tabuli v St. Legeru i Velké ceně českého turfu a stal se jarním NL vítězem z Mostu; poté přišel výkonostní pád a dvě velmi špatné sezóny. Normen, který mimo obou Derby neukázal elitní výkonnost, odešel do chovu jako sedmiletý a zanechal necelou patnáctku podprůměrných hříbat.

Současnost linie v ČR

Moonjaz v Němčicích © Jana Němečková

Linie má v současnosti v České republice čtyři představitele, a začněme od chronologicky nejstaršího. Veterán Moonjaz působí v našem chovu od roku 2005, a přinesl další hvězdný rodokmen jako syn dvojnásobného klasika a vítěze Derby Nashwana a vítězky One Thousand Guineas Harayir. Moonjaz, odchovanec Shadwell Estate, v Británii vystřídal péči Davida Lodera, Saeeda bin Suroora a Marcuse Tregoninga, a maximem bylo umístění v handicapu class B na 2200 metrů; později běhal ve Švýcarsku, kde získal listed Super Grand Prix BMW na 2300 metrů. V našem chovu Moonjaz za dlouhých 18 sezón nechal cca sedmdesátku potomků, ale získal si jméno potomky kalibru populárního Azteka, klasicky umístěného vítěze Velké ceny českého turfu, Ceny prezidenta republiky i Zlatého poháru; dále Krasavy, třetí z Velké červnové ceny a druhé z Českého derby za Gontcharem, Sicílie, druhé z Ceny hřebčína Napajedla, či Paulinky, druhé z Ceny zimní královny. Na překážkách mimo teprve osmiletého Azteka, již italského G1 proutěnkáře, exceluje třetí z Ceny Labe a třetí z kvalifikace na Velkou Player, a do historie Velké pardubické se druhým místem zapsal již nežijící Al Jaz.

Druhou stálicí české plemenické scény je Egerton, stejně jako Moonjaz patřící k větvi Blushing Grooma. Egerton byl dostatečně raným koněm, když přišel čtvrtý v Preis des Winterfavoriten; jako tříletý dosáhl nejvýše na druhé místo v Grosser Preis von Baden G1, ovšem za vytrvalcem evropského kalibru Warrsanem, mj. dvojnásobným vítězem Coronation Cupu a druhým z Eclipse Stakes; třetí v tomto dostihu přišel Shirocco, tohoroční vítěz Deutsches Derby a budoucí vítěz Coronation Cupu a Breeders' Cup Turf. Jako čtyřletý Egerton neběhal, ale v pěti letech přidal vítězství v G2 Hansa Preis a 2200 metrů, a další skvělé umístění v Preis von Europa za Youmzainem, budoucím vítězem Grand Prix de Saint-Cloud a trojnásobně (!) umístěným z King George VI. and Queen Elizabeth Stakes i Prix de l'Arc de Triomphe. V dalších letech Egerton přidal ještě druhé místo v další edici Grosser Preis von Baden za Quijanem, vítězem tří a umístěným z deseti G1 dostihů, a Adlerflugem, vítězem Deutsches Derby; v poslední sezóně získal G2 Hansa-Preis nad dvojnásobně G1 umístěným It's Gino a již zmíněným Adlerflugem.

Egerton © Jana Němečková

Egerton se za důvěru chovatelů odvděčil, a už jedenáctou sezónu je oporou hřebčína Napajedla, potažmo celého českého chovu, jako první a jediný plemeník od dob Rainbows For Life schopný dát vítěze regionálního derby s Love Me z druhého ročníku. Mimo něj zazářili vítěz St. Leger Taggerton a jedničkově umístění Yordana, Nee L'Amour, Poinsettia, Sapienti, Latigera či Mondego Bay. Na překážkách si skvěle vedla NL vítězka Poinsettia, která po letošní sezóně míří do chovu, a obrovskou nadějí je teprve osmiletý Talent, G2 vítěz z Itálie a domácí vítěz kvalifikace na Velkou pardubickou, v níž při svém debutu došel se ctí sedmý, s odstupem patnácti délek na vítěze.

Mariydi působí v českém chovu od roku 2013. Odchovanec hřebčína Aga Khana se u nás vypracoval v šestinásobného vítěze nejvyšších kategorií, a po neúspěchu v Českém derby přišel druhý ve slovenském, druhý v St. Legeru, čtvrtý ve Velké ceně českého turfu a klasickou sezónu zakončil vítězstvími v pardubickém St. Legeru a Ceně prezidenta republiky. Později přidal vítězství ve Zlatém poháru, v další edici Ceny prezidenta na 3200 metrů, či Velké ceně Slovenska na 2400 metrů, k několika dalším umístěním v předních vytrvaleckých dostizích. To samo o sobě činí z Mariydiho problematického plemeníka, stejně jako otec Kalanisi, někdejší špičkový středotraťař, soupeř Giant's Causewaye, Fantastic Lighta či Montjeu a vítěz BC Turf, který však v chovu totálně selhal; sám Mariydi má jen hrstku hříbat v klasickém a vyšším věku, jejichž vrcholem je zatím pětkové umístění. Mariydi nemá uvedenu žádnou připuštěnou klisnu 2019, a aktuálně je řešen jeho pronájem.

Zatím posledním zástupcem linie je Limario, debutant z letošní sezóny. Syn čtyřnásobného šampiona německých plemeníků Areiona z bohužel slabé větve rodiny klasičky Liebeslied, která v jiných větvích dala famózního Literata a vítěze Deutsches Derby Lebose a Lauschera, jako dvouletý získal Preis der Winterfavoriten a stal se šampionem dvouletých Německa. Později bylo jeho maximem vítězství ve Furstenberg Rennen G3, a v tréninku Arslangireje Šavujeva vítězství ve Velké ceně Prahy 2014, nad Nyani Tombou a Kendym. Dále v kariéře Jockey Club uvádí tabulové doběhy z Meydanu, a Katalog plemeníků dvě tabulová listed umístění.

Schéma českých plemeníků linie Nasrullah

Chronologicky řazený seznam plemeníků

Pozn.: Tabulka uvádí narozené ročníky hříbat, nikoliv dobu působení v chovu.

PlemeníkPůvodVětevNar.RočníkyPoznámky
All TigerDark Tiger - Twist All Night, Typhoon-197519821991
NelsonTuny - Ninive, Wiesenklee-19781985 uhynul 1985
Beldale BallNashua - San Cat, BarbizonNashua197619902000ročník 93, 94 SVK; uhynul 1999
DonegalDara Monarch - Penny Habit, HabitatPrincely Gift198419902006import AUT; uhynul 2006
Big WaltBig Burn - Clearly Bold, Bold Monarch-198119912006ročník 93, 94 SVK
Dara MonarchRealm - Sardara, AlcidePrincely Gift197919912005import IRE; uhynul 2005
Ron StevensBlushing Groom - Exactly So, CaroBlushing Groom198419911996Slovensko
SectoriSecretariat - Marie Curie, ExburyBold Ruler197919912002uhynul 2002
NemanDakota - Narew, MehariBold Ruler198119921993
BurslemNebbiolo - Spice Road, Gallant Man-198019932005import IRE; uhynul 2006
Jolly GroomBlushing Groom - Jolivar, HerbagerBlushing Groom198419941995pronájem z HUN
Mill PondMil Reef - Royal Way, SicambreMill Reef198619941995pronájem z FR
AsturianoSharp-Eyed Quillo - Aspasia, Straight Die-198519962000
ArcaneBlushing Groom - I Will Follow, HerbagerBlushing Groom198719971999import GB; uhynul 1998
CerestoDara Monarch - Ceremonie, LincolnPrincely Gift199119982002vyřazen 2002
CossioShirley Heights - Dananira, High TopMill Reef199319982004import FR, 2003 export POL
ZakinthosReference Point - Indian Raja, Raja BabaMill Reef198919982004působení ČR, SR
Mr. BidBaby Bid - Maynadier, Charles ElliottBold Ruler199019992002
RaphaelDonegal - Rebeka, PeleidPrincely Gift1993199920022002 vykastrován
Bin ShaddadRiverman - Expediency, Vaguely NobleRiverman198420012002pronájem z HUN
VerniusMill Pond - Vernisáž, DakotaMill Reef199520012003export SVK
Secret'n ClassySecretariat - Classy 'N Smart, SmartenBold Ruler198720032007import GER; uhynul 2006
YockerKnesset - Yokohama, Hello GorgeousBold Ruler199120032007uhynul 2006
Mill PondMil Reef - Royal Way, SicambreMill Reef198620042012uhynul 2011
Sound of SilenceIn Fijar - Miyana, SanctusBold Ruler19902004200704 nepřipustil žádnou klisnu, 05 nepřipouštěl A 1/1
ExaltationRainbow Quest - Carnival Spirit, KrisBlushing Groom199820052006export POL
YokomDara Monarch - Yokowette, Welsh TermPrincely Gift199520052009vyřazen 2010
GarunNeman - Grimasa, SajanBold Ruler199020062012import SVK; uhynul 2012
MoonjazNashwan - Harayir, GulchBlushing Groom1997200620192014, 15 nepřipouštěl A 1/1
Tribal InstinctDoyoun - Mystery Treat, Plugged NickleMill Reef199820072011import IRE; uhynul 2010
EgertonGroom Dancer - Enrica, NiniskiBlushing Groom200120102019import GER
NormenLord of Men - Natascha, Dashing BladeBlushing Groom200320122014import GER; uhynul 2016
MariydiKalanisi - Mariyba, Be My GuestMill Reef200620142019import IRE
LimarioAreion - Limaga, LagunasSuper Concorde20102019